Wydarzenia Bielsko-Biała

Rozeszło się sto tysięcy książek. Ty też znajdziesz coś dla siebie

Fot. Marcin Kałuski

24 lutego w Galerii Sfera odbędzie się kolejny charytatywny kiermasz książek Fundacji Ekologicznej „Arka”.

– Cieszymy się, że mieszkańcy Bielska-Białej tak chętnie i tłumnie uczestniczą w tej akcji, i to już od wielu lat. Świadczy to nie tylko o dużym zainteresowaniu literaturą w naszym regionie, lecz także ogromnej potrzebie pomagania. Tylko w ubiegłym roku udało się zebrać 5 tys. książek, a zebrana kwota wyniosła ponad 32 tys. zł. W całości trafiła ona do lokalnych domów dziecka, ośrodków wychowawczych oraz schronisk dla bezdomnych zwierząt – mówi szef „Arki” Wojciech Owczarz.

Dochód z nadchodzącego wydarzenia zostanie przeznaczony na wsparcie lokalnych ośrodków opiekuńczo-wychowawczych oraz budowę „żyjących biblioteczek”.

Poza aspektem charytatywnym – wyjaśniają organizatorzy – akcja „Żyjące książki” spełnia jeszcze jeden ważny cel – promuje postawy proekologiczne. Niepotrzebne książki trafiają na kiermasz, a następnie do nowego właściciela zgodnie z ideami zero waste. W przypadku gdy pozycje nie zostaną sprzedane, zostaną rozdane w małych miejscowościach w ramach podejścia smart village lub przekazywane na potrzeby „żyjących biblioteczek”.

Jak wziąć udział w akcji? Wystarczy przynieść książki do punktu informacyjnego „Sfery” (od wtorku do czwartku w g. od 10.00 do 18.00). Organizatorzy proszą, by książki były kompletne i w dobrym stanie – dzięki temu łatwiej znajdą nowego właściciela.

Zaplanowany na 24 lutego kiermasz odbędzie się w foyer galerii II. – Na wszystkich chętnych czekać będą różne pozycje, również te trudno dostępne i unikatowe. Dotychczasowe edycje pokazały, że miłośnicy każdego gatunku znajdą coś dla siebie – w ciągu 6 lat trwania akcji drugie życie zdobyło już ponad 100 tysięcy książek! – mówią współorganizatorzy z Galerii Sfera.

google_news