Bielsko-Biała Cieszyn Kultura i rozrywka

Rozgrzewka w majówkę, a co potem? Kultura w cieszyński Browarze

Fot. Komnata Browaru Zamkowego Cieszyn / Facebook

To miejsce zdecydowanie ma w sobie to „coś”. Przytulone do Wzgórza Zamkowego, przyciągające industrialną XIX-wieczną architekturą, historią, położone na styku granic dwóch państw. Mowa o Browarze Zamkowym w Cieszynie, pracującym nieprzerwanie od ponad 175 lat, znanym już nie tylko ze złotego trunku, ale z wielu wydarzeń, które dzieją się na jego terenie.

W 2021 roku, mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej i opóźnionego przez pandemię startu sezonu, w browarze odbyło się 35 większych i mniejszych imprez plenerowych. Największe, czyli dwudniowe Dni Noszaka, Cieszyńska Jesień Piwna i YASS! Festival, zgromadziły tłumy gości, a browar znów ożył. W tym sezonie plany są jeszcze bardziej ambitne, a pierwsze wydarzenia odbędą się już w trakcie długiego weekendu majowego.

– Jesteśmy browarem otwartym dla społeczności lokalnej i turystów. Chcemy, aby każdy spragniony kultury i wypoczynku w wyjątkowym miejscu znalazł coś dla siebie. Stąd nasza oferta wydarzeń nie tylko piwnych, ale może przede wszystkim muzycznych, rozrywkowych i historycznych. Zaczęliśmy od majówki. Od piątku do poniedziałku swoje sety prezentują didżeje specjalizujący się w stylach muzycznych. Od house, poprzez rap, na rocku kończąc. W tym czasie odbywa się w Cieszynie festiwal „Kino na Granicy”, którego jesteśmy partnerem. Po projekcjach zapraszamy do nas – mówi Mateusz Puślecki, marketing & PR manager Browaru Zamkowego Cieszyn.

Majówka jest tylko rozgrzewką, bo aż do końca września, w każdy weekend, organizatorzy proponują inne wydarzenia. Największe imprezy zaplanowane są na sezon letni. Na początku lipca odbędzie się druga edycja wydarzenia historyczno-rozrywkowego Dni Noszaka. Impreza nawiązuje nazwą do twórcy średniowiecznej potęgi Księstwa Cieszyńskiego – księcia Przemysława I Noszaka. Trzydniowe wydarzenie rozpocznie się 8 lipca zarówno w Cieszynie, jak i na placu Bolesława Chrobrego w Bielsku-Białej.

– Łączymy dwa miasta, tak jak kiedyś łączył je książę Noszak. Wszak za jego decyzją powstała murowana warownia, znana dziś jako Zamek Sułkowskich. Tu odbędzie się także premierowy występ zespołu „Noszak”. 9 lipca to już program w Cieszynie. Nie zabraknie historycznych inscenizacji, pierwszej edycji Turnieju Rycerskiego oraz pochodu przez miasto wraz z samym Księciem Przemysławem wracającym z Anglii. Kulminacją będą niedzielne zawody – II Bieg Drużynowy z lektyką o Puchar Noszaka – dodaje Angelika Gontarz, event manager Browaru Zamkowego Cieszyn.

Fot. Komnata Browaru Zamkowego Cieszyn / Facebook

Browar Zamkowy Cieszyn wytwarza piwo metodami rzemieślniczymi, według technologii z XIX wieku. Jednak portfolio to nie tylko klasyczna jasne lagery, ale także podejście nowofalowe – mocno chmielone IPA, kwaśne Ale z dodatkiem naturalnych soków owocowych czy piwa leżakowane w beczkach po bourbonie. Nie może więc zabraknąć imprezy dla fanów dobrego piwa, czyli Cieszyńskiej Jesieni Piwnej – 2 i 3 września. – Cieszyńska Jesień Piwna to już sztandarowa pozycja w naszym kalendarzu imprez. Tu każdy nasz gość może w klimacie miasta na styku granic spróbować świetnych piw z browarów rzemieślniczych z całego kraju, często niedostępnych na Śląsku. Oczywiście naszych cieszyńskich również! Do tego pyszne jedzenie, atrakcje dla dzieci i dorosłych oraz druga edycja Cieszyńskiej Piwnej Mili – dodaje Mateusz Puślecki.

Ważnymi punktami kalendarza są także festiwale muzyczne: Back to the Roots – Cieszyn Festival oraz Yass! Festival. – Back to the Roots odbędzie się pomiędzy 5 a 7 sierpnia. To wydarzenie współorganizowane ze Śląskim Jazz Clubem. To zupełnie nowy format imprezy, który nawiązuje do muzycznej tradycji amerykańskiego folkloru muzycznego (country and western music, ballady kowbojskie) z muzyką bluesową (rhythm and blues) i mieszaniem tego z naszym rodzimym folkorem. Imprezę zainauguruje pokaz mody Beaty Bojdy. To etno kolekcja, którą autorka zaprezentowała w Dubaju podczas EXPO 2020 – zdradza Angelika Gontarz. A tam, gdzie kończą się wielkie festiwale, zaczyna się YASS! To kameralny slow fest skierowany dla wszystkich, którzy chcą trochę „zwolnić”, tęsknią za małomiasteczkowością, dobrą muzyką i nie lubią ścisku imprez masowych. Już wiadomo, że w Cieszynie zagrają m.in. Pezet, Organek, GusGus, Natalia Przybysz, Fisz Emade Tworzywo, Igo, Ralph Kaminski i wielu innych wykonawców. Festiwal od początku jest tworzony w oparciu o wartości less i zero waste z naciskiem na ekologię i recykling.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments