E-edukacja Cieszyn Na czasie

Różowa skrzyneczka w domach dziecka. Pomóż w jej zapełnianiu!

Fot. Różowa Skrzyneczka – Facebook

W domach dziecka w Cieszynie i Dzięgielowie pojawiły się różowe skrzyneczki. To pojemniki na środki higieniczne potrzebne kobietom podczas menstruacji. Pojawił się też apel, by pomóc w ich zapełnieniu.

– Wiemy, jak ważna w rozwoju młodych kobiet jest swoboda w dostępie do środków higienicznych. Ich brak wyklucza je często z życia publicznego. Dlatego, by zwiększyć możliwości oraz świadomość naszych wychowanek w tym zakresie, w grudniu ubiegłego roku wzięliśmy udział w projekcie Fundacji Różowa Skrzyneczka. Wraz z cyklem szkoleń związanych z menstruacją, otrzymaliśmy różowe skrzyneczki. Zawisły one w obu naszych domach dziecka: w Cieszynie oraz Dzięgielowe – wyjaśnia Agnieszka Baszczyńska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie, zachęcając wszystkich do wsparcia tej inicjatywy. – W miarę naszych możliwości staramy się zapewnić dziewczętom dostęp do środków higieny. Jednak, by uelastycznić te możliwości oraz sprawić, by skrzyneczki zawsze były pełne, szukamy wsparcia. Obecnie w naszych domach przebywa 19 wychowanek w wieku od 12-19 lat. Prosimy o pomoc w stałym zapełnianiu naszych skrzyneczek. Będziemy wdzięczni za każdy gest w tym zakresie – dodaje Agnieszka Baszczyńska.

Środki higieniczne można przynieść bezpośrednio do Domu Dziecka przy ulicy Kraszewskiego w Cieszynie lub do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Starostwie Powiatowym w Cieszynie przy ulicy Bobreckiej.

Fundacja Różowa Skrzyneczka walczy z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym. Zabiega o powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej. W różowych skrzyneczkach, pojawiających się w wielu szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach w kraju, znaleźć można darmowe podpaski i tampony. W akcję włączają się kolejne miasta. Fundacji zależy również na rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole i włączeniu do dyskusji zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W wielu środowiskach temat menstruacji wciąż pozostaje obszarem kulturowego tabu…

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments