Wydarzenia Cieszyn

Rusza “Wakacyjna Akademia Tulimy Mamy”

Warsztaty na temat karmienia piersią, zajęcia fizjoterapii dla kobiet w każdym wieku, a także praktyczne ćwiczenia z prawniczką, co robić, jeśli czujemy, że u lekarza lub w szpitalu naruszane są nasze prawa. Wszystkie te działania złożą się na akcję „Wakacyjna Akademia Tulimy Mamy“, jaka będzie miała miejsce latem w powiecie cieszyńskim.

Akademia Tulimy Mamy to kampania społeczna w powiecie cieszyńskim prowadzona od 2021 roku przez nieformalny ruch społeczny „Tulimy Mamy“ i Starostwo Powiatowe, we wsparciu „Głosu Ziemi Cieszyńskiej“. Głównym celem akcji jest szerzenie wiedzy na temat opieki okołopordowej, a jej sercem założony przez „Tulimy Mamy“ portal edukacyjny (www.akademiatulimymamy.pl). Posty podzielone są na pięć kategorii: ciąża, poród, połóg, prawa kobiet w okresie okołoporodowym i trudna sytuacja położnicza.

fot. powiat.cieszyn

– W czasie pandemii byłyśmy zmuszone prowadzić kampanię głównie w sieci internetowej lub na łamach lokalnych mediów. Aktualnie są wreszcie możliwe stacjonarne spotkania i chciałybyśmy to wykorzystać – mówi Małgorzata Bryl-Sikorska, jedna z pomysłodawczyń akcji. – Dzięki wsparciu grantowemu Funduszu Feministycznego w czasie wakacji przeprowadzimy bezpłatne działania adresowane do mieszkańców powiatu cieszyńskiego, które poprowadzi grono ekspertek – dodaje.

Działania rozpoczną się 16 lipca br. spotkaniem organizacyjnym dla mam, ojców i dzieci na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. Następnie 27 sierpnia w Domu Przyrodnika w Hażlachu przebiegną warsztaty laktacyjne prowadzone przez certyfikowaną doradczynię laktacyjną Olgę Vitoš. Zaś 25 września w tym samym miejscu odbędą się warsztaty fizjoterapii uroginekologicznej dla kobiet prowadzone przez Natalię Lekacz. Z kolei 15 października w Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie będą miały miejsce zajęcia na temat praw kobiet w okresie okołoporodowym, które poprowadzi Maria Godlewska, prawniczka Fundacji Rodzić po Ludzku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy, ale obowiązują wcześniejsze zapisy: [email protected].

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
super
super
1 miesiąc temu

Jeśli kampania prowadzona od 2021 r. to długo, dłużej niż napisać, że od zeszłego roku. A jeśli urodzi się dziecko z niepełną sprawnością to też ktoś przytuli mamę?