Kultura i rozrywka Sucha Beskidzka

Rusza XV Beskidzki Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Pierwszy koncert w Krzeszowie

Kościół w Krzeszowie. Fot. Paweł Szczotka

Już w najbliższą niedzielę (9 czerwca) koncertem w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krzeszowie rozpocznie się 15. Beskidzki Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. W tym roku formuła powiększona zostanie do pięciu koncertów!

Niedzielne wydarzenie w kościele w Krzeszowie rozpocznie się o 15.30. Będzie to koncert inaugurujący festiwal „W blasku trąbek i majestacie organów”, w którym wystapią: Marek Drescher (trąbka naturalna), Artur Kovalchuk (trąbka naturalna) i Robert Sacha (organy).

W programie będzie można usłyszeć takie utwory jak: Anonim z Hiszpanii XVI w. – „Cantiones de clarines”, T. Mouret – „Trumpet Tune”, F. Mendelssohn-Bartholdy – „Sonata d-moll op. 65 nr 6”, P. J. Vejvanovsky – „Sonata vespertina”, J. Clarke – „The King March”, C. Franck – „Fantazja C-dur”, J. Clarke – „Suita D-dur” oraz M. A. Charpentier – „Preludium z Te Deum”. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Kolejne koncerty planowane są: 30 czerwca (g. 16.00) – Kościół Niepokalanego Serca NMP w Hucisku, 14 lipca (g. 17.00) – Kościół św. Józefa Robotnika w Zawoi Przysłop, 4 sierpnia (g. 17.00) – Kościół św., app. Piotra i Pawła w Lachowicach i 8 września (g. 16.30) – Kościół św. Anny w Stryszawie Górnej.

Patronat honorowy nad festiwalem sprawuje profesor Wojciech Widłak, rektor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, a kierownikiem artystycznym festiwalu jest organista Wacław Golonka z Akademii Muzycznej w Krakowie. Organizatorzy festiwalu to: Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie i wójt gminy Stryszawa Rafał Lasek, a współorganizatorzy: parafie w Krzeszowie, Lachowicach, Stryszawie, Zawoi Zakamieniu i Hucisku oraz Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi. Natomiast partnerem festiwalu jest Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz Szkoła Muzyczna I stopnia w Suchej Beskidzkiej.

Fot. GOK Stryszawa

google_news