Wydarzenia Cieszyn

Ruszają ferie, ruszają kontrole autokarów. By dzieci odpoczywały bezpiecznie

Fot. KPP w Cieszynie

Rozpoczynają się ferie zimowe, a wraz z nimi ruszają kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież do miejsc wypoczynku. To również czas wzmożonej pracy dla mundurowych, dbających o bezpieczeństwo na drogach w regionie.

– Dla policjantów ruchu drogowego okres ferii zimowych wiąże się z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu przejeżdżającym przez nasze województwo do miejsc wypoczynku i zimowych kurortów w regionie. W tym okresie odnotowujemy wzrost liczby autokarów przewożących dzieci i młodzież do ośrodków wypoczynkowych – mówi Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Zimowe warunki drogowe sprawiają, że kierowcy muszą przygotować się do podróży. Należy wyposażyć pojazd w opony zimowe, a nawet w łańcuchy, wręcz wymagane na niektórych odcinkach dróg. Przed dłuższą podróżą samochód najlepiej sprawdzić w warsztacie lub na stacji diagnostycznej, aby uniknąć niespodzianek w trasie.

– W okresie ferii stróże prawa będą szczególnie egzekwowali przestrzeganie przepisów dotyczących ograniczenia prędkości. Nie będą również pobłażali kierowcom naruszającym inne przepisy ruchu drogowego, zagrażające bezpieczeństwu. Podczas wzmożonych kontroli drogowych policjanci sprawdzą stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia dzieci. Podobne kontrole będą przeprowadzane nie tylko na głównych trasach, ale też w samych miejscowościach wypoczynkowych – wyjaśnia rzecznik prasowy cieszyńskiego garnizonu policji.

Organizatorzy zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży mają możliwość sprawdzenia przez policjantów stanu technicznego autokaru i stanu psychofizycznego kierowcy, przed wyruszeniem w trasę. – W tym celu prosimy z kilkudniowym wyprzedzeniem powiadomić właściwą miejscowo jednostkę policji o chęci przeprowadzenia takiej kontroli. W trakcie zgłoszenia należy podać datę i godzinę wyjazdu, liczbę autokarów – dodaje Krzysztof Pawlik.

Tutaj każdy może sprawdzić zarejestrowany pojazd, który przeznaczony jest do przewozu więcej niż 9 osób. Wstępnej weryfikacji autobusów szkolnych i wycieczkowych może dokonać także każdy rodzic. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny i dowiedzieć się, czy autokar, którym mamy podróżować my lub nasi najbliżsi ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, posiada aktualne badanie techniczne oraz jaki był stan licznika pojazdu przy ostatnim przeglądzie,
jaka jest nominalna liczba miejsc w danym pojeździe. Możemy dowiedzieć się też, czy nie figuruje jako wyrejestrowany lub kradziony. Wykaz miejsc kontroli autokarów dla poszczególnych miejscowości województwa śląskiego znajduje się tutaj.

google_news