Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Ryzykowne pomysły na centralizację „999”

Dyspozytor Bielskiego Pogotowia podczas dnia otwartego zorganizowanego dla dzieci. Fot. Marcin Kałuski

Od przyszłego roku wykręcając „999” możemy nie dodzwonić się już do dyspozytorni medycznej Bielskiego Pogotowia Ratunkowego.

W jednej z dwóch wojewódzkich scentralizowanych dyspozytorni zabraknie doświadczonych dyspozytorów z naszego regionu. Reakcja na zgłoszenia się wydłuży, a jest zagrożenie, że zieloni dyspozytorzy mogą się pogubić wysyłając pomoc w nasze strony.

Mieszkańcy Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego, gdy chcą wezwać karetkę, najczęściej korzystają z numeru 999. Łączą się wtedy bezpośrednio z dyspozytornią medyczną Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, znajdującą się przy ulicy Emilii Plater w Bielsku-Białej.

Po zmianach Ustawy o państwowym ratownictwie medycznym dyspozytornie mają zostać scentralizowane w skali województw. Na terenie województwa śląskiego takie dyspozytornie od 2020 roku mają funkcjonować dwie, ale jeszcze nie wiadomo, gdzie zostaną zlokalizowane. Niewykluczone, że jedna będzie w Katowicach. Pracownicy pogotowia mają stać się pracownikami urzędu wojewódzkiego. Szkopuł w tym, że tylko jeden z 25 pracowników bielskiej dyspozytorni wyraził chęć pracy w centralnej dyspozytorni, bo ma blisko do Katowic.

O sprawie pisze „Kronika Beskidzka” w wydaniu z 19 czerwca. E-wydanie dostępne TUTAJ.

google_news
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
5 lat temu

Takie same argumenty podnoszono kiedy przenoszono dyspozytornie z Cieszyna do Bielska i nic się stało. 112 działa od już paru lat, Policjanci mają 997 odbierane w tylko w Katowicach od jakiegoś już czasu i paraliżu nie doświadczyliśmy. 998 też przeniosą i nikt się nie będzie buntował. Będzie dobrze, zobaczycie.

Tadeusz
Tadeusz
5 lat temu
Reply to  Michał

Z tą różnicą że większość dyspozytorów z Cieszyna czy Żywca została przejęta przez Bielsko. A teraz ci sami dyspozytorzy mają jeździć do katowic.

janusz
janusz
5 lat temu

Taka odmiana eutanazji.

Marek
Marek
5 lat temu

I kto się tym zainteresuje, ludzie będą umierać bo karetka pojedzie w inne miejsce a jak rozległe są Beskidy i ile mają zakamarków to wiedzą tylko Ci co tu mieszkają.