Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Rząd wprowadza kolejne zakazy, by walczyć z epidemią

Dzisiaj rząd ogłosił kolejne zakazy dotyczące przemieszczania się. Zabroniono wszelkich zgromadzeń.

– Obostrzenia są konieczne, by ograniczyć rozprzestrzenienie się koronawirusa i nie dopuścić do takich sytuacji jak we Włoszech i Francji – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Wprowadzony zostaje całkowity zakaz zgromadzeń i organizacji imprez. Wyjątkiem są wydarzenia rodzinne i spotkania osób pozostających w stałym pożyciu.

– Jest zakaz wychodzenia z domu poza potrzebnymi sprawami, jak wyjście do sklepu, lekarza czy apteki. Wyjścia na spacer są konieczne, ale nie oznacza to, że mamy się gromadzić – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Ograniczenie przemieszczania się nie dotyczy drogi do i z pracy, wolontariatu związanego z epidemią i niezbędnych spraw życia codziennego. Ta ostatnia kwestia nie została dookreślona, więc trudno w tym momencie ocenić, czy będzie to dotyczyło na przykład biegaczy czy rowerzystów.

Aktualizacja

Na rządowej stronie pojawiły się szczegóły nowego rozporządzenia.

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

– dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością;
– wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności;
– załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie może być tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
OrWell
OrWell
3 miesięcy temu

a kota też można wyprowadzić?

inżynier
inżynier
3 miesięcy temu

Wg ustaleń na przykładzie Chin – w tej chwili mamy w Polsce najprawdopodobniej kilkanaście tysięcy zarażonych Koronawirusem – tylko oni o tym nie wiedzą!! Przede wszystkim należy ograniczyć grupową pracę w obrębie jednego miejsca, następnie wybory – co za poroniony pomysł! Ograniczanie poruszania sie nic nie da – ludzie zastosowali się i bez tego rodzaju popisówek – i co? Liczba zakażonych nadal rośnie? O kurcze… Jak to możliwe? TESTY TESTY I JESZCZE RAZ TESTY!

Tylko tyle
Tylko tyle
3 miesięcy temu
Reply to  inżynier

Powiedz geniuszu co ci da test zrobiony powiedzmy rano, a wieczorem w sklepie spotkasz chorego i już masz wirusa, a o tym się dowiesz za 2 tygodnie?

inżynier
inżynier
3 miesięcy temu
Reply to  Tylko tyle

Osoba nie przebadana testem nie ma prawa sie poruszać – poczytaj jak sobie radzą normalne państwa (Chiny) które nie zostały zrujnowane przez dyktaturę kobiet i reżim nadzwyczajnej kasty.

inżynier
inżynier
3 miesięcy temu

Nie ma w ogóle takiej możliwości! Dawać powszechne testy albo możecie mi na pukiel skoczyć! Ja nie będę w domku siedział bo “rządzący” zabierają się za koronawirusa jak prawiczek za majty – główny wyznacznik to “wybory”! Te wasze “działania” są kompletnie nieskuteczne i jedynie co zmienią to wydłużą proces żeby waszych żałosnych szpitali nie zapchać! Zakaz zgromadzeń a ludzie mają pracować w kilkudziesięciu na halach? A co ze sklepami wielkopowierzchniowymi? Ludzi w kauflandzie kilkadziesiąt do kilkuset. Za to mam płacić podatki że wszystko jest przerzucane na mnie jako obywatela w razie czego? CHYBA SOBIE JAJA ROBICIE!!! Pozwolę sobie podpowiedzieć: zarażają… Czytaj więcej »