Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Rzeźby Stanisława Kwaśnego: Sacrum bliskie człowiekowi

Zdjęcia: Magdalena Nycz

W Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej do 30 sierpnia można oglądać wystawę niezwykłych rzeźb. Ich autorem jest twórca ludowy z Mesznej – Stanisław Kwaśny. Ekspozycję – zatytułowaną „Tajemnica Stworzenia według Stanisława Kwaśnego” – otwarto w czwartek, 11 lipca.

Postacie spod dłuta beskidzkiego twórcy – a są to  figury Chrystusa, Matki Boskiej, świętych czy aniołów – emanują ciepłem i prostotą. Aniołki są kolorowe, śpiewają lub grają na instrumentach i mają rumiane, dziecięce buzie. Artysta wykonał aż kilka tysięcy ich rzeźb! Jednak obecnie głównym motywem jego twórczości jest Chrystus Frasobliwy. Ksiądz Paweł Śmigiel, kolekcjoner sztuki, pisze o tych rzeźbach tak: „Chrystus z Mesznej jest bliski człowiekowi i litościwy (…) dziecięco ufny, rozmarzony (…) Przyglądając się rzeźbie, wykonanej przez beskidzkiego twórcę, ma się głębokie poczucie, że Chrystus wsłuchuje się w radość i dylematy człowieka…”

Stanisław Kwaśny (na zdjęciu z żoną Bronisławą) zdobywał nagrody w wielu konkursach sztuki ludowej, jest też laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga i Nagrody im. Władysława Orkana. Uczestniczy w plenerach rzeźbiarskich jako instruktor lub kurator. Jego rzeźby upodobał sobie ksiądz Jan Twardowski i ilustrował nimi swoje tomiki.

– Wystawa prezentuje dorobek życia Stanisława Kwaśnego – rzeźby w drewnie i kamieniu oraz plastykę obrzędową, czyli szopki czy gwiazdy kolędnicze – mówi Zbigniew Micherdziński, kurator wystawy i kierownik Galerii Sztuki.

We wrześniu ekspozycję będzie można oglądać w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wilkowicach.

Więcej o twórczości Stanisława Kwaśnego – wkrótce w „Kronice Beskidzkiej”.

navigate_before
navigate_next

google_news