Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec

Sanepid o salonach kosmetycznych i fryzjerskich: Kontynuowanie działalności jest ryzykowne dla zdrowia

Fot. Pixabay

W związku z ogłoszeniem w kraju stanu epidemii oraz wprowadzeniem nowych zasad izolacji i kwarantanny (zakaz przemieszczania się) w walce z koronawirusem, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Żywcu zwraca uwagę, że w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej, ze względu na charakter świadczonych usług, bliski kontakt z klientem i związane z tym ryzyko zakażenia się koronawirusem, kontynuowanie działalności jest ryzykowne dla zdrowia, zarówno personelu jak i klientów.

Decyzja o kontynuowaniu działalności w okresie epidemii pozostaje w decyzji właścicieli obiektów.

W zakresie zasad higieny, zalecanych w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej, w związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, należy:

  • myć dokładnie ręce, co najmniej przez 30 sekund przy użyciu mydła lub detergentu; mycie rąk powinno odbywać się zgodnie z „Instrukcją mycia rąk”. Dodatkowo ręce i własne telefony komórkowe należy dezynfekować preparatami przeznaczonymi do tego celu.
  • myć i dezynfekować powierzchnie sprzętu, urządzeń i aparatury (wieszaki, krzesła, stoliki, szafki pomocnicze, łóżka, lampy i aparaty zabiegowe).
  • myć i dezynfekować powierzchnie, z którymi personel i klienci mają częsty kontakt (klamki, poręcze, wyłączniki oświetlenia, terminale płatnicze, instalacje sanitarne jak baterie wodne, muszle klozetowe, kabiny natryskowe).
  • wyeliminować dostęp personelu z objawami chorobowymi (kaszel, katar, podwyższona temperatura, złe samopoczucie) do świadczenia usług i prac pomocniczych. Nie wykonywać usług klientom z wyżej wymienionymi objawami.
  • podczas świadczenia usług stosować jednorazową odzież ochronną (fartuchy, maseczki, rękawiczki)
  • promować dokonywanie płatności bezgotówkowych za wykonanie zabiegów.
  • ze względu na brak możliwości zapewnienia należytej odległości pomiędzy klientem a osobą wykonującą usługi (odstęp 2 metry), wskazane jest zaprzestanie wykonywania zabiegów.

– Powyższe zalecenia należy wdrożyć natychmiast – czytamy na stronie żywieckiego sanepidu.

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o