Wydarzenia Cieszyn

Sąsiedzkie odwiedziny. Rozmowy komendantów policji

Komendant Powiatowy Policji w Cieszynie, mł. insp. Jacek Stelmach, spotkał się ze swoim  odpowiednikiem w Czeskim Cieszynie. Spotkanie było okazją do rozmowy na temat kontynuowania i rozwijania współpracy między jednostkami. Wizyta była też okazją do zaprezentowania nowej siedziby policjantów z Czeskiego Cieszyna.  W nowoczesnym i funkcjonalnym obiekcie rezyduje Straż Pożarna i Straż Miejska.

Gość z polskiej strony Olzy podejmowany był przez szefa policji Czeskiego Cieszyna npor. Tomáša Skalkę. W spotkaniu wziął również udział płk. Miloš Pollak, dyrektor Departamentu Terytorialnego Policji z Karwiny. Komendanci rozmawiali na temat współpracy między jednostkami, wspólnych patroli polsko-czeskich w rejonie granicy oraz problemów przestępczości przygranicznej, dotyczącej głównie włamań i kradzieży. Część spotkania poświęcona była problematyce narkotyków i dopalaczy.

Komendanci podkreślili, że ważna jest dalsza praca związana z informowaniem o tym, że zarówno w Polsce, jak i w Czechach narkotyki są nielegalne. Wskazywanie przez obie strony faktu, że przemyt narkotyków jest przestępstwem po obu stronach Olzy. Jedyna różnica polega na tym, że w Czechach prawo określa małą ilość narkotyków, do której to granicy posiadanie ich jest wykroczeniem, ale zagrożone karą grzywny  do 10 000 kcz.  Przechowywanie narkotyków w ilości większej niż mała karane jest więzieniem. W obydwu wypadkach obcokrajowcy dodatkowo mogą być ukarani wydaleniem i zakazem pobytu.

Współpraca przedstawicieli policji czeskiej i polskiej po obu stronach Olzy od wielu lat układa się bardzo dobrze. Jednostki stale ze sobą współdziałają poprzez wspólny Punkt Kontaktowy.

KB_ceny
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments