Praktycznie wszystkie oleje jadalne i tłuszcze, które wykorzystujemy w domu, mogą zostać poddane recyklingowi. Nie ma znaczenia, czy jest to olej słonecznikowy, rzepakowy, sojowy, palmowy, masło, margaryna czy oliwa z oliwek. Odpowiednio zebrane w gospodarstwie domowym i dostarczone do specjalnych punktów, mogą posłużyć do dalszego przetwórstwa przemysłowego. Podpowiadamy, co z nimi zrobić, jak je segregować oraz gdzie dostarczyć.
JAK SEGREGOWAĆ OLEJ?
Aby olej mógł zostać ponownie wykorzystany, należy pamiętać, aby przede wszystkim nie wylewać go do kanalizacji. Może to spowodować zatkanie rur oraz bardzo kosztowne usuwanie usterek. Zużyty w gospodarstwie domowym olej należy wystudzić oraz zlać do butelki plastikowej PET. Również ona zostanie wykorzystana w recyklingu. Kiedy zostanie ona zapełniona – należy szczelnie ją zakręcić i dostarczyć do jednego z dwóch PSZOK-ów w Bielsku-Białej: przy ul. Krakowskiej 315 D lub ul. Straconki 1, w których przygotowano specjalne pojemniki do gromadzenia selektywnie zebranego w gospodarstwie domowym oleju. Warto zaznaczyć, że w takim pojemniku umieszczamy całą butelkę – nie przelewamy oleju bezpośrednio do niego.
Tak zebrany olej jadalny zostanie odebrany przez specjalistyczną firmę i przekazany do recyklingu. Może z niego powstać np. dodatek do biopaliw oraz surowiec do produkcji paliwa lotniczego.
Więcej informacji na temat segregacji oleju jadalnego na stronie: www.segregujolej.pl oraz www.zgo.bielsko.pl