Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec

Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił 2021 Rokiem Górali w województwie śląskim

Fot. Materiał prasowy

Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego, poinformowała, że wczoraj (14 grudnia) Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił 2021 Rokiem Górali w województwie śląskim.

W swoim wpisie na profilu społecznościowym Beata Białowąs podkreśla, że na rzecz rozwoju ruchu góralskiego w Beskidach Śląskim i Żywieckim działają licznie powołane stowarzyszenia zrzeszające górali, twórców ludowych, zespoły regionalne i towarzystwa zajmujące się opieką nad regionalnymi zabytkami.

Góralskie tradycje, folklor, przy ciągłych zmianach oraz ekspansji współczesnej cywilizacji, ciągle zachowują swoją autentyczność. Trudno znaleźć w Polsce region, w którym świadomość odrębności kulturowej byłaby tak silna, a tradycja tak pieczołowicie pielęgnowana. Szacunek dla bogactwa tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie wyraża się m.in. w zachowaniu gwary, stroju ludowego, tańców i śpiewów, które nieprzerwanie towarzyszą góralom zarówno na co dzień, jak i od święta, ale także w obronie wartości chrześcijańskich w życiu społecznym i rodzinnym, w zachowaniu dóbr kultury, w dbałości o środowisko i zachowaniu dziedzictwa przyrodniczego – stwierdziła Beata Białowąs.

Zaznaczyła, że 2020 rok jest bardzo ważnym dla Związku Podhalan Oddziału Górali Śląskich z uwagi na 15-lecie jego istnienia i aktywnej działalności zrzeszonych w jego strukturach górali.

W planowanych uroczystych obchodach przeszkodził ogłoszony w kraju stan zagrożenia epidemicznego dotyczący wirusa SARS-CoV-2. Wniosek podjęty wspólną uchwałą nadzwyczajną zarządu Związku Podhalan Oddziału Górali Śląskich oraz Związku Podhalan Oddziału Górali Żywieckich w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Górali Śląskich znalazł aprobatę zarówno w gremium Zarządu i Sejmiku Województwa Śląskiego. Okazując im w ten sposób wdzięczność, możemy tym samym pokazać i podkreślić znaczenie historii, tradycji, kultury oraz bogactwa naszego regionu – dodała między innymi Beata Białowąs.

 

google_news
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
góral bagienny
góral bagienny
3 lat temu

Potem po wojnie ci sami goralenvolk , czy volksdeutsche pierwsi wstępowali do partii komunistycznej , to nie honor
góralski , ale zeszmacenie

góral beskidowy
góral beskidowy
3 lat temu

d***l jesteś, w Beskidach nie było goralenvolk a za to że volkslista objeła na Żywiecczyźnie tylko 2% to wysiedlono ponad połowę mieszkańców Żywiecczyzny w 3 miesiące !!!
Może skup się młotku na Ślązakach którzy masowo akceptowali volkslistę i słuzyli w Wehrmachcie ale też SS i Gestapo !

Tadeusz
Tadeusz
3 lat temu

Dzisiaj tacy o których piszesz nazywają siebie totalną opozycją.A czymś wyjątkowym jest,że nikt im nie mówi “Wacuś do Śwabów się prosi, będzie wisiał za cosi”.I nie jest chlubą,że dzisiaj 16 grudnia w rocznicę t.z.w puczu sejmowego nikt nie krzyczy z mównicy sejmowej „Honor nakazuje, aby Goralenvolk został zdławiony przez samych Podhalan”.Natomiast w doskonałej “symbiozie” żyją sobie wszelkiej maści górale eskimoscy i insza hołota bolszewicka.O ryżym Quislingu wykonawcy zamachu stanu podczas Nocnej Zmiany nie wspominając.

góral żywiecki
góral żywiecki
3 lat temu
Reply to  Tadeusz

Podhalanie to tylko mała część górali. Pozostali mogą być dumni za swoją postawę, szczególnie górale żywieccy

góral bagienny
góral bagienny
3 lat temu

Czy bycie góralem jest czymś wyjątkowym , chlubą może? ,podczas ll wojny istniało coś na kształt księstwa góralskiego w symbiozie z okupantem (goralenvolk )

góral żywiecki
góral żywiecki
3 lat temu

o czym bredzisz koleś ? odróżniasz grupy góralskie czy widzisz tylko tych komercyjnych i kolorowych z Podhala ? Poza tym goralenvolk to tylko 8-12% Podhalan. Może poczytaj o “konfederacji tatrzańskiej”, o “ogniu” itd.
300 tys Ślązaków w Wehrmachcie, 90% “podpisanych” na DVL, 30% Ślązaków jako załogi SS i Gestapo w Auschwitz Ci nie przeszkadza a przeszkadza Ci margines górali podhalańskich ?