Bielsko-Biała Cieszyn Kultura i rozrywka Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Sfotografuj dzwonnicę i wygraj!

W XVII wielu w Europie rozszerzał się kult Matki Bożej Loretańskiej. Z pielgrzymek do Loreto przywożono dzwonki, które miały odpędzać złe moce, a także odganiać chmury burzowe i powstrzymywać związane z nimi nieszczęścia. A w kolejnym stuleciu na terenie części dzisiejszego województwa małopolskiego i śląskiego rozpowszechnił się zwyczaj budowania dzwonnic loretańskich.

Teraz za zdjęcie jednej z nich można zdobyć nagrodę. Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa z Wielkopolski organizuje bowiem konkurs na fotografie obrazujące dzwonnice loretańskie. Jest on częścią projektu “Nasze Loreto – ogólnopolski szlak kaplic loretańskich”. Dzwonów w takich dzwonnicach używano do wzywania na Anioł Pański, ale ich głos miał również ostrzegać przed pożarem. Ludzie wierzyli, że dzwony odstraszą płanetników – złe duchy ściągające z nieba pioruny i grad.

Zdjęcia nadesłane na konkurs muszą być wykonane w technice cyfrowej i kolorowe, w formacie JPG oraz w najlepszej możliwej do uzyskania w aparacie jakości. Nie należy zmniejszać oryginalnej rozdzielczości. Dłuższy bok zdjęcia powinien mieć nie mniej niż 2400 pikseli. Fotografie mogą przedstawiać całe dzwonnice, bądź ich elementy. Należy je przesłać drogą elektroniczną na adres: [email protected] do godziny 24.00 w dniu 30 czerwca. Do zdjęć trzeba dołączyć podpisany i zeskanowany formularz zgłoszeniowy, dostępny razem z regulaminem konkursu tutaj

google_news