Sport Sucha Beskidzka

Sidzina: W nowy rok z nową halą

Fot. UG Bystra-Sidzina

Po wielu staraniach Gmina Bystra-Sidzina otrzymała dofinansowanie na budowę pełnowymiarowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Sidzinie wraz z zapleczem i  zagospodarowaniem terenu. Wsparcia udzieliło między innymi Ministerstwo Sportu i Turystyki. W poniedziałek, 2 września, obiekt został uroczyście otwarty.

Budowa sidzińskiej hali była podzielona na etapy. W 2017 roku wykonano fundamenty, w ubiegłym doprowadzono obiekt do stanu surowego zamkniętego, a w tym skupiono się na pracach wykończeniowych. Nowy obiekt sportowy powstał w miejscu tzw. placu festynowego. Hala połączona jest z budynkiem szkolnym przewiązką prowadzącą na  pierwszą kondygnację sali gimnastycznej. Przy budynku powstał także parking o powierzchni   ok. 200 m2.

Hala sportowa jest budynkiem parterowym w części mieszczącej salę gimnastyczną oraz dwukondygnacyjnym w części zaplecza technicznego. Na parterze o łącznej powierzchni  1359,2m2 znajdują się boiska, kotłownia, skład opału, magazynek, pomieszczenie trenera, przebieralnia z łazienkami oraz pomieszczenia gospodarcze i sanitarne. W obrębie sali zamontowano czterorzędową trybunę z 272 miejscami siedzącymi. Zastosowanie kotar grodzących daje możliwość podziału przestrzeni na trzy niezależne boiska treningowe, umożliwiając realizację gier zespołowych oraz innych zajęć ruchowych. Na piętrze (ma 222,2 m2) powstały mała sala do ćwiczeń, pomieszczenia magazynowe, sanitarne. Cały budynek ma 54,9 m długości, 27,7 m szerokości oraz 13,9 m wysokości (od poziomu terenu przy najniżej położonym wejściu do kalenicy). Obiekt, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. Wewnętrzne rozwiązania techniczne umożliwiają poruszanie się na wózku inwalidzkim. W ramach przedsięwzięcia hala sportowa zotała wyposażona w urządzenia i sprzęty sportowe do rozgrywania zawodów sportowych. W skład wyposażenia wchodzą następujące stanowiska sędziowskie, bramki do piłki ręcznej, kosze do koszykówki wraz ze słupkami, słupki i siatka do siatkówki, zegar (tablica świetlna ścienna), nagłośnienie hali oraz monitoring. – Hala ostatecznie rozwiąże problem lekcji wychowania fizycznego prowadzonych obecnie na korytarzach szkoły. Dostęp do hali ze szkoły zapewniła przewiązka. Z budynku hali sportowej po zajęciach szkolnych będą mogły korzystać kluby sportowe, a także mieszkańcy naszej gminy, którzy zdecydują się aktywnie spędzać wolny czas – mówi wójt gminy Stanisław Tempka.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł około 6,2 mln zł, z których Ministerstwo Sportu i Turystyki wyłożyło prawie 3 mln zł. Przedsięwzięcie zostało również poprzez Urząd Marszałkowski w Krakowie dofinansowane ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Z tego źródła pozyskano 2,2 mln zł. Natomiast wkład własny gminy w tę inwestycje to tylko 1 mln zł. – Otrzymanie dofinansowania warunkowane było poza prawidłowo przygotowanym wnioskiem o dofinansowanie, także wykonaniem takiego projektu, który spełni wysokie wymagania ekologiczne, poprzez zastosowanie odpowiedniego docieplenia i oświetlenia energooszczędnego (LED). Dodatkowo nowy budynek musiał być skomunikowany ze szkołą i być dostępny dla osób niepełnosprawnych. To tylko niektóre wymagania, jakie stawiał Minister naszemu projektowi i za które projekt był oceniany. Zgodnie z założeniem Programu rozbudowy infrastruktury szkolnej do oceny były dopuszczone tylko te projekty, które zakładały budowę pełnowymiarowych hal sportowych – inne nie mogły liczyć na wsparcie – mówi wójt.

W poniedziałek nastąpiło uroczyste otwarcie hali sportowej, które zbiegło się rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w Kościele Parafialnym w Sidzinie, następnie zebrani goście oraz nauczyciele i uczniowie przeszli do nowo powstałej hali sportowej. Potem dyrektor Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Sidzinie Mieczysław Matyasik oprowadził gości po pachnącym nowością obiekcie. Wśród przybyłych byli poseł na sejm Sławomir Hajos, senator Andrzej Pająk, wicestarosta suski Zbigniew Hutniczak, burmistrz Jordanowa Andrzej Malczewski, wójt Jordanowa Artur Kudzia oraz wójt Zawoi Marcin Pająk.  Następnie wójt Tempka opowiedział o przebiegu budowy hali, a ks. proboszcz Józef Bafia poświęcił budynek i dokonano przecięcia wstęgi. Po części oficjalnej uczniowie wraz z nauczycielami zaprezentowali pokaz elementów gier zespołowych oraz układy taneczne i gimnastyczne.

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o