Zawirowania związane ze zmianą właściciela Browaru Zamkowego w Cieszynie i jego kłopotami finansowymi odbijają się czkawką na wielu płaszczyznach. Na lodzie zostali m.in. organizatorzy XXIII Mistrzostw Polski w Siłowaniu na Rękę. Dlaczego?
Zawody, na które wybiera się do Cieszyna około 200-300 armwrestlerów z całego kraju, zaplanowano na 15-16 kwietnia. Gdy organizację imprezy dopinano na ostatni guzik, gruchnęła wieść o problemach w Browarze Zamkowym, który miał być głównym sponsorem przedsięwzięcia. I to na jego terenie XXIII Mistrzostwa Polski w Siłowaniu na Rękę miały się odbyć. Tymczasem Browar Zamkowy wycofał się z ustaleń i siłacze zostali na lodzie.
– To dla nas duży cios. Browar miał nam udostępnić nieodpłatnie nie tylko miejsce, ale i wspomóc sprzętem, nagłośnieniem, oświetleniem. Wszystko przepadło, a termin zawodów zbliża się nieubłaganie. Za miesiąc mistrzostwa, a my jesteśmy w punkcie wyjścia – martwi się Maria Juroszek, cieszyńska armwrestlerka, zawodniczka klubu Samson Marklowice, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, Świata i Europy. Niepełnosprawna sportsmenka jest twarzą siłaczy w regionie i bardzo zależało jej na tym, by w nadolziańskim grodzie ugościć najlepszych zawodników z kraju.
Szukając pomocy, organizatorzy XXIII Mistrzostw Polski w Siłowaniu na Rękę, skierowali swoje kroki do cieszyńskiego ratusza, prosząc o nieodpłatne użyczenie miejsca, w którym zawody mogłyby zostać przeprowadzone. Mimo nagłych problemów, wciąż bowiem zależy im na tym, by mistrzostwa w Cieszynie się odbyły, gdyż sporo osób zapowiedziało swoją obecność i zarezerwowało pobyt w mieście. Nie ma też co ukrywać, że liczyli na to, iż miasto pójdzie im na rękę i wesprze w podbramkowej sytuacji, tym bardziej że z Browarem Zamkowym w Cieszynie do tej pory mocno się bratało. Czy udało się coś wywalczyć?
– Udało nam się znaleźć nowe miejsce. To jest dla nas bardzo ważne, bo wiemy, że mistrzostwa w Cieszynie się odbędą. Zapraszamy sportowców i kibiców na halę sportową przy Alei Łyska. Ubolewamy, że musimy za wynajem miastu zapłacić, ale mamy nadzieję, że dzięki wsparciu sponsorów, których bardzo potrzebujemy i nieustannie poszukujemy, uda się zgromadzić potrzebne pieniądze. Sami nie jesteśmy w stanie nagle udźwignąć powstałych nagle kosztów. Jesteśmy wdzięczni za każdy przejaw pomocy, a tych na szczęście nie brakuje. Starostwo Powiatowe w Cieszynie już wcześniej objęło nasze mistrzostwa patronatem i przekazało na ich organizację 1500 zł. Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe, które jest naszym partnerem, wspiera nas zabezpieczając imprezę nieodpłatnie od strony medycznej – mówi Maria Juroszek.
Krzysztof Kasztura, pierwszy zastępca burmistrza Cieszyna, wyjaśnia, że miasto nie ma możliwości bezpłatnego udostępniania swoich obiektów. – Jest regulamin i jest cennik ustalony przez Radę Miejską w Cieszynie i nie przeskoczymy tego. Niestety, ale nie możemy robić wyjątków, natomiast uważam, że wysokości opłat za korzystanie z obiektów zarządzanych przez Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Cieszynie, a hala sportowa przy alei Jana Łyska do takich należy, nie są wygórowane. Wiem, że organizatorzy XXIII Mistrzostw Polski w Siłowaniu na Rękę w Cieszynie są już po spotkaniu z dyrektorem Szkolnego Schroniska Młodzieżowego. Teraz trzeba ustalić kolejne sprawy organizacyjne. Jesteśmy otwarci na dalsze rozmowy – mówi Krzysztof Kasztura.
I tak straciliśmy NNowe choryzonty z ERA co było najwieksza promocka miąsta to się postaracz trzeba nie opowiadać TYLKO POMOC
Ta Pani pomaga wielu ludziom to zamiast dawać na CES to niech pani burmistrz tą sprawę załatwić przecież ciągle mówi o Cieszynie o turystyce i promocji miasta to niech da ze swoich ale co ja plotę TRanwaj najważniejszy!!
Nie zapominać o pracach archeologicznych, ile pochłonęły kasy z budżetu miasta? – reporterzy nie są zaciekawi. A w tym odkryj, zakryj, znowu odkryj i zakryj. Ta niewygórowana kwota wynajmu sali, może jednak istotna dla organizatorów siłowania, to pokuś w stosunku do kosztów w innym miejscu.
Radzono głównie o tającym w śniegu g….. To jednak typowe w tym kraju . Stary jestem, swoje wiem bo dużo przeżyłem, dużo widziałem i słyszałem. Nic mnie już tu nie zaskoczy bo teraz jest PRL-bis. Oczywiście są inne technologie i inny jest świat wokół ale jądro ciemności pozostało nienaruszone. Jest pieczołowicie przekazywane z pokolenia na pokolenie. To jest prawdziwe dziedzictwo narodowe tego kraju . Są też jakieś marginesy, zwłaszcza tu na tym skrawku ziemii ale generalnie nie mają one na nic wpływu i na nic nie oddziaływują. Mam wrażenie , że ich wpływy wręcz się kurczą. Modelowym tego przykładem jest… Czytaj więcej »
Co to za wynurzenia, Dziadek, będziesz umierał? – jeszcze nie czas. O problemach siłaczy tu mowa, browar postąpił brzydko i nowy właściciel większościowy co tak szeroko się produkował przed kamerą. Ale pani burmistrz ma zdziałać i siłacze mogą być zwolnieni z opłaty wynajmu sali.
Nic nie rozumiesz. Nie musisz. Przecież kasa kusi i ma być bo się należy poprostu należy . Zapłacą inni aby ktoś mógł się bawić To takie proste . Bez odbioru
O sponsoringu słyszałeś? – wcale nie na zabawę, dyscyplina sportu
Masz rację, w Cieszynie jest PRL bis czyli PO…
O Warszawie Dziadek pisał wpływającej, a o cieszyńskim że to margines, o PO napisałeś se sam bo tak chciałeś wykorzystać swój głos, a nie Dziadek.
Jeśli cennik jet ustalony przez jeden organ w Ratuszu, dlaczego drugi organ reż w Ratuszu nie może przeskoczyć? – poprzeczka jest całkiem nisko zawieszona. Tym bardziej pani burmistrz powinna wkroczyć, gdyż mocno naciskała aby browar kontynuował piwowarstwo.