Wydarzenia Cieszyn

Siłacze w Cieszynie mają problem. Miasto nie pójdzie na rękę?

Fot. Unsplash.com

Zawirowania związane ze zmianą właściciela Browaru Zamkowego w Cieszynie i jego kłopotami finansowymi odbijają się czkawką na wielu płaszczyznach. Na lodzie zostali m.in. organizatorzy XXIII Mistrzostw Polski w Siłowaniu na Rękę. Dlaczego?

Zawody, na które wybiera się do Cieszyna około 200-300 armwrestlerów z całego kraju, zaplanowano na 15-16 kwietnia. Gdy organizację imprezy dopinano na ostatni guzik, gruchnęła wieść o problemach w Browarze Zamkowym, który miał być głównym sponsorem przedsięwzięcia. I to na jego terenie XXIII Mistrzostwa Polski w Siłowaniu na Rękę miały się odbyć. Tymczasem Browar Zamkowy wycofał się z ustaleń i siłacze zostali na lodzie.

– To dla nas duży cios. Browar miał nam udostępnić nieodpłatnie nie tylko miejsce, ale i wspomóc sprzętem, nagłośnieniem, oświetleniem. Wszystko przepadło, a termin zawodów zbliża się nieubłaganie. Za miesiąc mistrzostwa, a my jesteśmy w punkcie wyjścia – martwi się Maria Juroszek, cieszyńska armwrestlerka, zawodniczka klubu Samson Marklowice, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, Świata i Europy. Niepełnosprawna sportsmenka jest twarzą siłaczy w regionie i bardzo zależało jej na tym, by w nadolziańskim grodzie ugościć najlepszych zawodników z kraju.

Szukając pomocy, organizatorzy XXIII Mistrzostw Polski w Siłowaniu na Rękę, skierowali swoje kroki do cieszyńskiego ratusza, prosząc o nieodpłatne użyczenie miejsca, w którym zawody mogłyby zostać przeprowadzone. Mimo nagłych problemów, wciąż bowiem zależy im na tym, by mistrzostwa w Cieszynie się odbyły, gdyż sporo osób zapowiedziało swoją obecność i zarezerwowało pobyt w mieście. Nie ma też co ukrywać, że liczyli na to, iż miasto pójdzie im na rękę i wesprze w podbramkowej sytuacji, tym bardziej że z Browarem Zamkowym w Cieszynie do tej pory mocno się bratało. Czy udało się coś wywalczyć?

– Udało nam się znaleźć nowe miejsce. To jest dla nas bardzo ważne, bo wiemy, że mistrzostwa w Cieszynie się odbędą. Zapraszamy sportowców i kibiców na halę sportową przy Alei Łyska. Ubolewamy, że musimy za wynajem miastu zapłacić, ale mamy nadzieję, że dzięki wsparciu sponsorów, których bardzo potrzebujemy i nieustannie poszukujemy, uda się zgromadzić potrzebne pieniądze. Sami nie jesteśmy w stanie nagle udźwignąć powstałych nagle kosztów. Jesteśmy wdzięczni za każdy przejaw pomocy, a tych na szczęście nie brakuje. Starostwo Powiatowe w Cieszynie już wcześniej objęło nasze mistrzostwa patronatem i przekazało na ich organizację 1500 zł. Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe, które jest naszym partnerem, wspiera nas zabezpieczając imprezę nieodpłatnie od strony medycznej – mówi Maria Juroszek.

Krzysztof Kasztura, pierwszy zastępca burmistrza Cieszyna, wyjaśnia, że miasto nie ma możliwości bezpłatnego udostępniania swoich obiektów. – Jest regulamin i jest cennik ustalony przez Radę Miejską w Cieszynie i nie przeskoczymy tego. Niestety, ale nie możemy robić wyjątków, natomiast uważam, że wysokości opłat za korzystanie z obiektów zarządzanych przez Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Cieszynie, a hala sportowa przy alei Jana Łyska do takich należy, nie są wygórowane. Wiem, że organizatorzy XXIII Mistrzostw Polski w Siłowaniu na Rękę w Cieszynie są już po spotkaniu z dyrektorem Szkolnego Schroniska Młodzieżowego. Teraz trzeba ustalić kolejne sprawy organizacyjne. Jesteśmy otwarci na dalsze rozmowy – mówi Krzysztof Kasztura.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Irek
Irek
2 miesięcy temu

I tak straciliśmy NNowe choryzonty z ERA co było najwieksza promocka miąsta to się postaracz trzeba nie opowiadać TYLKO POMOC

Irek
Irek
2 miesięcy temu

Ta Pani pomaga wielu ludziom to zamiast dawać na CES to niech pani burmistrz tą sprawę załatwić przecież ciągle mówi o Cieszynie o turystyce i promocji miasta to niech da ze swoich ale co ja plotę TRanwaj najważniejszy!!

gospodarowanie
gospodarowanie
2 miesięcy temu
Reply to  Irek

Nie zapominać o pracach archeologicznych, ile pochłonęły kasy z budżetu miasta? – reporterzy nie są zaciekawi. A w tym odkryj, zakryj, znowu odkryj i zakryj. Ta niewygórowana kwota wynajmu sali, może jednak istotna dla organizatorów siłowania, to pokuś w stosunku do kosztów w innym miejscu.

Dziadek
Dziadek
2 miesięcy temu

Radzono głównie o tającym w śniegu g….. To jednak typowe w tym kraju . Stary jestem, swoje wiem bo dużo przeżyłem, dużo widziałem i słyszałem. Nic mnie już tu nie zaskoczy bo teraz jest PRL-bis. Oczywiście są inne technologie i inny jest świat wokół ale jądro ciemności pozostało nienaruszone. Jest pieczołowicie przekazywane z pokolenia na pokolenie. To jest prawdziwe dziedzictwo narodowe tego kraju . Są też jakieś marginesy, zwłaszcza tu na tym skrawku ziemii ale generalnie nie mają one na nic wpływu i na nic nie oddziaływują. Mam wrażenie , że ich wpływy wręcz się kurczą. Modelowym tego przykładem jest… Czytaj więcej »

tak rozumiem
tak rozumiem
2 miesięcy temu
Reply to  Dziadek

Co to za wynurzenia, Dziadek, będziesz umierał? – jeszcze nie czas. O problemach siłaczy tu mowa, browar postąpił brzydko i nowy właściciel większościowy co tak szeroko się produkował przed kamerą. Ale pani burmistrz ma zdziałać i siłacze mogą być zwolnieni z opłaty wynajmu sali.

Dziadek
Dziadek
2 miesięcy temu
Reply to  tak rozumiem

Nic nie rozumiesz. Nie musisz. Przecież kasa kusi i ma być bo się należy poprostu należy . Zapłacą inni aby ktoś mógł się bawić To takie proste . Bez odbioru

tak rozumiem
tak rozumiem
2 miesięcy temu
Reply to  Dziadek

O sponsoringu słyszałeś? – wcale nie na zabawę, dyscyplina sportu

Nic dziwnego
Nic dziwnego
2 miesięcy temu
Reply to  Dziadek

Masz rację, w Cieszynie jest PRL bis czyli PO…

rozum
rozum
2 miesięcy temu
Reply to  Nic dziwnego

O Warszawie Dziadek pisał wpływającej, a o cieszyńskim że to margines, o PO napisałeś se sam bo tak chciałeś wykorzystać swój głos, a nie Dziadek.

co to opwiada I zastępca?
co to opwiada I zastępca?
2 miesięcy temu

Jeśli cennik jet ustalony przez jeden organ w Ratuszu, dlaczego drugi organ reż w Ratuszu nie może przeskoczyć? – poprzeczka jest całkiem nisko zawieszona. Tym bardziej pani burmistrz powinna wkroczyć, gdyż mocno naciskała aby browar kontynuował piwowarstwo.