Wydarzenia Bielsko-Biała

Skandal na konkursie recytatorskim? Uczniowie oskarżają aktora o seksizm

Fot. Pixabay

Uczniowie oskarżają znanego bielskiego aktora o seksistowskie zachowanie podczas konkursu recytatorskiego, gdzie pełni funkcję jurora. Rzekomo miał tylko skupiać się na urodzie jednej z uczestniczek. Choć aktor nie zdążył zabrać jeszcze głosu, jest już dosłownie linczowany przez internautów. Jego współpracownicy nie wierzą w zarzuty młodych ludzi.

W Bielsku-Białej trwają eliminacje do 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który – jak wiemy również z redakcyjnego doświadczenia – cechuje się twórczą, ale rodzinną i przyjazną atmosferą. Przedsięwzięciem tym zajmują się w mieście Miejski Dom Kultury i Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego.

9 marca w Domu Kultury Włókniarzy odbyły się eliminacje, podczas których miało dojść do skandalu, o czym – za sprawą facebookowych oświadczeń uczestników – robi się głośno w całym kraju. Padły bowiem oskarżenia o seksizm, skierowane w stronę jurora, doświadczonego bielskiego aktora.

– „A to Ty, wiesz co, muszę przyznać, że w ogóle Cię nie słuchałem, jak weszłaś na scenę to tak się na Ciebie zapatrzyłem, że zapomniałem słuchać, taka jesteś piękna. No i co ja mam Ci powiedzieć? Jesteś piękna, masz piękne ciało,to chyba wszystko co jest Ci potrzebne żeby zrobić karierę. No, to chyba wszystko co mogę powiedzieć, piękna dziewczynka jesteś, możesz popracować więcej nad dykcją”. Ten szowinistyczny komentarz, wypowiedziany nie odrywając wzroku od mojego biustu, miał chyba dać mi do zrozumienia, że aparycja jest czymś co otwiera drzwi kobiecie. Nie zgadzam się na to. Nie zgadzam się, aby młody człowiek wychodząc na scenę, chcąc uzewnętrznić siebie, padał ofiarą seksizmu. Przedstawiciel środowiska, które zawsze budziło we mnie podziw i fascynacje, splunął mi dzisiaj w twarz brudem, którego nie zdołał, a może nawet nie próbował ukryć za teatralną maską – napisała młoda kobieta.

Wkrótce swoje oświadczenie zamieścił… zwycięzca tegoż etapu eliminacji i wielokrotny uczestnik. Zrezygnował z dalszego reprezentowania miasta. Stwierdził, że pozostanie w konkursie po takim akcie seksizmu byłoby sprzeczne z wyznawanymi przez niego ideami.

Nie udało się nam dzisiaj skontaktować z aktorem. O jego wypowiedź poprosimy ponownie jutro. Jednak poznaliśmy opinię szefów bielskich instytucji kultury. O aktorze wypowiadają się w samych superlatywach. Nie wierzą, że byłby w stanie zachować się w opisywany sposób. Mówią, że takie zachowanie byłoby zupełnie sprzeczne z tym, co sobą reprezentuje na co dzień – kulturą osobistą, klasą i doświadczeniem aktorskim. Niektórzy uważają, że mamy do czynienia z zupełnie wyolbrzymioną relacją i reakcją dziewczyny, rozżalonej porażką w konkursie.

Choć „w świat” poszła relacja tylko jednej strony, aktor jest już słownie wręcz linczowany i określany najgorszymi epitetami, nie tylko w komentarzach, ale nawet w nagłówkach części mediów.

Do tematu wrócimy po uzyskaniu wypowiedzi aktora i jego zwierzchników. Obszerny materiał na ten temat zamieścimy w czwartkowym wydaniu tygodnika „Kronika Beskidzka”.

 

AKTUALIZACJA

Janusz Legoń, na prośbę aktora Ryszarda Sypniewskiego, zamieścił na swoim facebookowym profilu jego oświadczenie.

„W związku z rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych informacjami na temat uwag, jakie kierowałem do uczestniczki eliminacji miejskich Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Bielsku-Białej 9 marca 2019, informuję, że podczas tradycyjnego omówienia starałem się w jak najbardziej delikatny sposób przekazać recytatorce swoją opinię na temat jej występu. Oświadczam, że w żaden sposób nie uchybiłem ani nie zamierzałem uchybić jej godności. Jeśli jednak moja wypowiedź mogła zostać opacznie zrozumiana, chętnie przepraszam. Wyrażam zdecydowany sprzeciw wobec insynuacji naruszających moje dobre imię” – oznajmia Ryszard Sypniewski, aktor Teatru Lalek Banialuka.

Kolejne oświadczenia w tej sprawie – TUTAJ.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
23 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mmmm
Mmmm
3 lat temu

Proszę pamiętać że zawsze są dwie strony medalu…jeśli to są prawdziwe zdania to musi być nagranie, bo kto z nas pamięta słowo w słowo jak ktoś do nas coś mówi? Zwłaszcza przy egzaminach, być może powiedział jej że oprócz wyglądu nie posiada zdolności i dziewczyna inaczej odebrała jego słowa. Jeśli faktycznie mówi prawdę do jest to nie dopuszczalne, i powinien ponieść konsekwencje.

Maciuś
Maciuś
3 lat temu

Koniec starych reguł, koniec małżeństw, tylko LGBT+ !!

Marian
Marian
3 lat temu

Sypniewski to czwarty sort aktorów więc chwyta się wszystkiego żeby było o nim głośno w mediach. Szkoda tylko że stary cap promuje się kosztem dziewczyny.

MikuS
MikuS
3 lat temu
Reply to  Marian

Ty mądry jesteś ? Czy tylko jesteś ? ?

Marcin
Marcin
3 lat temu
Reply to  MikuS

tylko jest, egzystuje ;))) z pewnymi ograniczeniami ale jednak;)

Marcin
Marcin
3 lat temu
Reply to  Marian

dla Ciebie Pan Sypniewski!!! Miernoto

Chiona
Chiona
3 lat temu
Reply to  Marian

A Ty, jaki jesteś sort? Coś mi się wydaje, że Twoim celem jest TYLKO zamieszać, zaszkodzić i pewnie nawet nie widziałeś sytuacji.

Kolega z klasy
Kolega z klasy
3 lat temu

A mógł nie owijać w bawełnę i powiedzieć to co można wyczytać między słowami. “Słabo mała, a następnym razem ubierz się bardziej stosownie”.

Marcin
Marcin
3 lat temu
Reply to  Kolega z klasy

wtedy byłby oskarżony o zastraszanie 🙂 to już nie wiem co lepsze.

Jacho
Jacho
3 lat temu

W którym miejscu przekroczył granicę ? Co jest pochlebstwem a co seksizmem ?
Mnóstwo poematów wielbiących i wychwalających kobiece piękno to już seksistowskie manifesty czy jeszcze nie ?
Dokąd my zmierzamy ?
Czy za komentarz nauczycielki typu “ma pan przystojnego syna, no cóż jaki ojciec taki syn”, powinienem ją podać do sądu za szowinizm ?
Obudźcie się wełniane istoty !!!

Jurek
Jurek
3 lat temu

Jaki aktor,taka wypowiedź. No i ma rzecznika prasowego. No.no…

Marcin
Marcin
3 lat temu
Reply to  Jurek

AKTOR WYBITNY BURAKU

Dagmara
Dagmara
3 lat temu

W wyborczej jest już oświadczenie dyrektora teatru 😍

edward
edward
3 lat temu

Której się to nie podoba niech idzie na MSZĘ

ali
ali
3 lat temu

to nie żaden seksizm to POstęp

Dariusz
Dariusz
3 lat temu

Nie widzę żadnego skandalu. Rozżalona dziewczyna podpina się pod modny dziś “seksizm” czyli dyskryminację inaczej. Wiele młodych dziewczyn zamieniłoby się na taki powód do seksizmu.

Gimbusik
Gimbusik
3 lat temu

Jak się nie potrafimerytorycznie ocenić prezentacji to się gada głupoty. Samo doświadczenie sceniczne to nie wszystko….

Marcin
Marcin
3 lat temu

skoro nie pamiętał występu to musiał być on bardzo kiepski jedyne co pozostało w pamięci to piękna dziewczyna.
Szkoda ale na hostessę się możne nadaje !

krytyk nieteatralny
krytyk nieteatralny
3 lat temu

Ja to rozumiem tak. Chciał człowiek delikatnie pocieszyć dziewczynę że mimo braku talentu i warsztatu z urodą i tak sobie poradzi a ta się obraziła i afera na całą Polskę. Jak dla mnie to przesada i współczuję obojgu przykrości bo oboje wystawili się na falę hejtu. Co to za czasy że nie można kobiecie powiedzieć że jest piękna. Mężczyznom też kobiety mówią że są przystojni i gdyby zaczęli protestować to by zostali zmieszani z błotem. Feminizm wojujący zaszedł tak daleko że dzisiaj to mężczyźni są dyskryminowani…

Jesteś śmieszny
Jesteś śmieszny
3 lat temu

Dziewczyna bez talentu, a dostała rolę w Teatrze Polskim?

Zmartwiona
Zmartwiona
3 lat temu

Dziewczyna zepsuła sobie przyszłość, jeśli w tym roku zdaje do szkół teatralnych……. To aktorzy,smietanka towarzyska, wystarczy jeden telefon Pana R.S. do szkół, do których młodzi się wybierają, ale nie zastanowili się nad tym robiąc szum w internecie…..smutne:-(

Witold
Witold
3 lat temu

Widziałeś jak wygląda dziewczyna, że się wypowiadasz?

Vinni
Vinni
3 lat temu

Nawet jeśliby dokładnie to powiedział to co w tym złego? Przecież to prawda o tej branży, że jak ktoś jest piękny to łatwiej mu zrobić karierę. Niech młodzi ludzie wiedzą na co się piszą a przypuszczam że dobrze wiedzą. Jeśli ktoś występuje na scenie jako aktor to niech się nie dziwi że jest oceniany przez pryzmat ciała bo przecież gra się ciałem – na to się patrzy. Rozumiem ze mozna być niezadowolonym z takich uwag ale nawet jeśli zarzuty się nie potwierdzą to aktor i tak przejdzie przez piekło. CHociaż zawsze może pójść do sądu, bronić się i walczyć o… Czytaj więcej »