Wydarzenia Sucha Beskidzka

Skawiczanie pamiętają o tragedii

Fot. Wojciech Ciomborowski

2 kwietnia minęło pół wieku od rozbicia się u podnóża Policy rejsowego samolotu lecącego z Warszawy do Krakowa. I choć na jego pokładzie nie było mieszkańców naszego regionu, to lokalna społeczność do dziś pamięta o tragicznie zmarłych i wraz z ich rodzinami domaga się wyjaśnienia wszystkich okoliczności tamtego wypadku. Dali temu wyraz wczoraj podczas polowej mszy świętej odprawionej w Skawicy w intencji ofiar katastrofy.

W mszy świętej i uroczystościach rocznicowych wzięli udział nie tylko mieszkańcy regionu, ale także przedstawiciel PLL LOT, rodowity skawiczanin Janusz Małysa oraz osoby, które w tragedii na Policy straciły najbliższych. Dziękowały za pamięć o członkach ich rodzin.

Po nabożeństwie wykład wygłosił Michał Masłowski, naczelnik krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W ciągu kilkunastu minut przypomniał jak przebiegł według ówczesnych śledczych lot samolotu, ale także kulisy z nim związane, czyli kto znajdował się na pokładzie, jaka pogoda panowała 2 kwietnia 1969 roku. Opowiedział również o tym jak wyglądały działania służb po rozbiciu się samolotu. Przenalizował również wiarygodność hipotez, których autorzy podejrzewają, że katastrofa nie była wynikiem błędów pilotów i kontrolerów lotu na lotnisku w Balicach.

Na koniec uroczystości mieszkańcy i przybyli goście złożyli kwiaty, oddając hołd tragicznie zmarłym.

Autorem fotoreportażu jest Wojciech Ciomborowski

navigate_before
navigate_next

Sarni_karta
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments