Wydarzenia Sucha Beskidzka

Skażona woda w Zawoi Czatoży. Urząd Gminy zaspał z informacją (AKTUALIZACJA)

Fot. Michał Bartyzel

Co najmniej od środy (17 maja) wiadomo, że woda z sieci wodociągowej w Zawoi Czatoży nie nadaje się do spożycia. Co prawda tego samego dnia poinformowała o tym spółka komunalna Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Budownictwa „Zawoja”, ale Urząd Gminy Zawoja w tej kwestii „obudził” się dopiero w piątek (19 maja)!

W wydanym 17 maja komunikacie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Suchej Beskidzkiej zaznaczyła, że badania laboratoryjne z 15 maja wykazały przekroczenie parametru mikrobiologicznego obecności enterokoków kałowych w liczbie 4 jtk/100 ml.

Woda z wodociągu nie nadaje się do spożycia przez ludzi. Woda może być używana wyłącznie do celów sanitarnych , takich jak spłukiwanie toalet, działań naprawczych, działań przeciwpożarowych czy prac porządkowych – podkreślił suski sanepid w swoim komunikacie.

Ten komunikat, jeszcze tego samego dnia, zamieściła na swojej stronie internetowej spółka komunalna Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Budownictwa „Zawoja”. Dodajmy stronie, którą mieszkańcy gminy Zawoja odwiedzają dość rzadko. Spółka wywiesiła też informację na tablicach ogłoszeń zaznaczając, że woda nie nadaje się do spożycia, a beczkowóz z wodą pitną znajduje się w Zawoi Czatoża obok wyciągu narciarskiego Wojtek.

Co najmniej od środy woda z gminnego wodociągu nie nadaje się do spożycia. Prawdopodobnie w czwartek na tablicach ogłoszeń w Górnej Zawoi znalazła się informacja na ten temat. Tyle tylko, że na informacji tej nikt się nie podpisał, nie podano ani daty wywieszenia ogłoszenia, ani daty od kiedy woda jest niezdatna do spożycia. Nie poinformowano także restauracji, ośrodków wczasowych, czy wreszcie mieszkańców, choćby przez wywieszenie informacji w okolicznych sklepach. Informacji nie ma oczywiście również w mediach społecznościowych gminy Zawoja. Wedle mojej wiedzy woda skażona jest bakterią kałową. A z wody nie należy korzystać do celów spożywczych do odwołania. Wodociąg z Zawoi Czatoży sięga obecnie aż do Zawoi Centrum. Zupełnie nie tak to moim zdaniem powinno wyglądać. A że zajmowałem się kiedyś zarządzaniem kryzysowym w gminie Zawoja, to wiem co mówię – poinformował w piątek (19 maja) o godz. 18.47 na swoim profilu społecznościowym Michał Bartyzel, prezes Towarzystwa Przyjaciół Zawoi, a w przeszłości pracownik Urzędu Gminy Zawoja.

Po tym wpisie o godz. 20.23 Urząd Gminy Zawoja zamieścił informację o skażonej wodzie i beczkowozie na oficjalnym profilu społecznościowym.

Próbki wody z wodociągów są pobierane systematycznie i badane przez powiatowego inspektora sanitarnego w Suchej Beskidzkiej. Niezdatność wody została wykazana w ostatnim badaniu. Mieszkańcy zostaną niezwłocznie poinformowani o ponownej możliwości korzystania z wody do celów spożywczych, jak tylko badania laboratoryjne potwierdzą jej przydatność do spożycia – napisano również w informacji Urzędu Gminy Zawoja.

Taka sama treść widniej również na oficjalnej stronie Urzędu Gminy Zawoja z datą 19 maja.

***

Urząd Gminy Zawoja poinformował, że badania kolejnych próbek wody z wodociągu Zawoja Czatoża wykazały, że woda może już być wykorzystywana do celów spożywczych.

Fot. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Suchej Beskidzkiej

Fot. Michał Bartyzel

google_news
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
Karol
10 miesięcy temu

Skażona woda

słupczania
słupczania
11 miesięcy temu

W powiecie słupeckim na ścieżkach rowerowych rozrzucają różne substancje chemiczne.

Siwy60
Siwy60
1 rok temu

Na gminach to tylko z podatkiem nie zaśpią

Michał Bartyzel
Michał Bartyzel
1 rok temu

Bardzo dziękuję za pomoc w nagłośnieniu tematu.
Pozdrawiam

UG w dół, M.B. w górę
UG w dół, M.B. w górę
1 rok temu

i za nagłośnienie mojej osoby

Śpij dalej słodko, urzędzie
Śpij dalej słodko, urzędzie
1 rok temu

Aaa… Aaa… Były sobie kotki dwa.
Aaa… Aaa… Szarobure, szarobure, obydwa.

Ach, śpijcie, bo właśnie
księżyc ziewa i za chwilę zaśnie.
A gdy rano przyjdzie świt księżycowi będzie wstyd,
że on zasnął, a nie wy.

jak mieć zaufanie
jak mieć zaufanie
1 rok temu

Nie profil społecznościowy prezesa Towarzystwa ma służyć za źródło szerokiej informacji dla mieszkańców mimo, że wie co mówi bo pracował w UG, oczywiście że Urząd Gminy. Hokus pokus, nie nadawała się woda do spożycia a za chwilę już nadaje – za jaką przyczyną?

Siwy60
Siwy60
1 rok temu

Cud