Cieszyn Kultura i rozrywka

Skoczów: „Iskry Niepodległości”, czyli o Polakach, którzy zmienili świat

Fot. mat. Miejskiego Centrum Kultury “Integrator” w Skoczowie.

Czy rzeczywiście znamy wybitnych Polaków, którzy przysłużyli się naszemu krajowi, ale również światu? Kim był Jan Szczepanik czy Ludwik Hirszfeld? Jakie górskie przeszkody musiała pokonać Wanda Rutkiewicz? Jak wyglądała naukowa droga konstruktora łazika księżycowego Mieczysława Bekkera? Te i inne postaci będą bohaterami nowoczesnych pokazów multimedialnych organizowanych na skoczowskim rynku 17, 18 i 19 maja.

„Iskry Niepodległej” to widowisko multimedialne Biura „Niepodległa” (sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego) zrealizowane w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej. W „Iskrach Niepodległej” zastosowano unikalne rozwiązania technologiczne, które połączono z faktami oraz postaciami historycznymi i tak powstała oryginalna i niezwykle atrakcyjna opowieść o Polakach, których sukcesy mogą być inspiracją dla każdego.

– Na możliwość zaproszenia do Skoczowa tego swoistego mobilnego muzeum czekaliśmy bodaj trzy lata. Kolejka była długa, ale cierpliwość się opłaciła. Dzięki niej skoczowianie będą mogli w absolutnie nowoczesnej formie poszerzyć swoją wiedzę na temat Polaków zmieniających świat.

– Nikt inny, jak właśnie my powinniśmy znać ich najlepiej i temu też przysłuży się ta ciekawa prezentacja multimedialna – mówi dyrektor Miejskiego Centrum Kultury „Integrator” Julia Raszka, dodając, że w pierwszym dniu obecności „Iskier Niepodległej” pod Kaplicówką MCK zaprosił do udziału w projekcie szkoły. – Dlatego też skoczowianom polecamy wizytę w mobilnym muzeum w kolejne dni, czyli w sobotę i niedzielę. Naprawdę warto skorzystać. Takie atrakcje nie trafiają do Skoczowa często – zachęca Julia Raszka.

17 i 18 maja widowisko będzie można obejrzeć w godz. 10.00-18.00, natomiast 19 maja w godz. 9.00-14.00. – Kosmiczny design, cyfrowa opowieść i elementy interaktywne dostępne są dla wszystkich zainteresowanych absolutnie bezpłatnie – zapowiadają w skoczowskim Centrum Kultury „Integrator”.

google_news