Skoczowianka najlepsza w Europie w siatkówce plażowej. Polki oddały w turnieju tylko 2 sety

Małgorzata Ciężkowska ze Skoczowa w duecie z Urszulą Łunio zostały w niedzielę mistrzyniami Europy do lat 20. Biało-Czerwone w Rydze nie miały sobie równych na turnieju w Rydze, choć w walce o złoto musiały przejść m. in. półfinał i stoczyć ciężki trzysetowy bój z reprezentantkami Szwajcarii.

Małgorzata Ciężkowska i Urszula Łunio świetnie otworzyły półfinałowe spotkanie z Austriaczkami Lią Berger i Lilli Hohenauer, obejmując prowadzenie 5-0. Rywalki poprosiły jednak o czas i momentalnie odrobiły straty, wygrywając pięć kolejnych akcji. Po momencie wyrównanej gry, bardzo dobrze spisujące się w ataku Polki odbudowały swoją przewagę wychodząc na 13-9, a następnie 16-12. To jednak nie zniechęciło Austriaczek, które zaczęły bardzo dobrze bronić i za sprawą skutecznych kontr wróciły do gry, remisując przy stanie 18-18. Końcówka seta była niezwykle nerwowa i zacięta, jednak o krok z przodu cały czas były Polki. Choć rywalki wybroniły kolejne piłki setowe, to ostatecznie Urszula Łunio i Małgorzata Ciężkowska zdołały zamknąć ten set wynikiem 26:24. Początek drugiej partii był wyrównany, ale od stanu 9-9 to Biało-Czerwone przejęły inicjatywę. Małgorzata była nie do zatrzymania w ataku, odnotowując 90% skuteczność w ataku w tej partii i to właśnie jej zagranie przypieczętowało awans Polek do wielkiego finału. W całym spotkaniu Urszula Łunio zdobyła 17 punktów (wszystkie z ataku – 59% skuteczności), a Małgorzata Ciężkowska 19 (3 bloki, 16 ataków – 73% skuteczności). O złoto Polki miały zagrać ze swoimi grupowymi rywalkami – szwajcarską parą Bossart/Kernen.

Polki rozpoczęły ten najważniejszy mecz od prowadzenia 5:2 przy zagrywce Uli Łunio, jednak rywalki stopniowo zredukowały dystans, remisując 16:16. To zmotywowało nasze zawodniczki do jeszcze lepszej gry i blokiem Ciężkowskiej zamknęły tego seta 21:17. Szwajcarki nie składały jednak broni perfekcyjnie otwierając drugiego seta 9:3. Helwetki w tej partii nie popełniły żadnego błędu własnego i to było kluczowe dla wygrania przez nie tej partii aż 21:13. To był zimny prysznic dla Polek, które tie-breaka rozpoczęły od prowadzenia 3:0 i choć rywalki na chwilę zbliżyły się do naszych zawodniczek (5:4) to świetna postawa w bloku Ciężkowskiej i skuteczna gra Polek w ataku dała im upragnione zwycięstwo i mistrzowski tytuł. Urszula Łunio zdobyła w tym spotkaniu 24 punkty, a Małgorzata Ciężkowska 16 – w tym aż 5 blokiem.

Ciężkowska (ur. 2004) i Łunio to duet, który w tym sezonie reprezentuje reprezentujące w tym sezonie w rozgrywkach klubowych KS Siatkarz Beskid Skoczów. W całym turnieju ME straciły zaledwie 2 sety.