Cieszyn Kultura i rozrywka

Skoczowska biblioteka publiczna podsumowała 2024 rok

Fot. Witold Kożdoń

W 2024 r. liczba czytelników Biblioteki Publicznej w Skoczowie skurczyła się o pięć procent. Za to księgozbiór placówki zwiększył się o 1303 woluminy oraz 26 audiobooków. Generalnie ubiegły rok przebiegł w bibliotece pod Kaplicówką „bez większych zakłóceń”.

Biblioteka Publiczna w Skoczowie poza swą siedzibą przy ul. Mickiewicza prowadzi także dwie filie, w Szkole Podstawowej nr 3 oraz Pierśćcu. Sprawozdanie z jej ubiegłorocznej działalności było jednym z tematów marcowej sesji Rady Miejskiej Skoczowa. – Rok 2024 r. był bardzo podobny do 2023. Generalnie przebiegł bezproblemowo. Nic nas nie zaskoczyło, nic dziwnego się nie działo. Udało nam się wszystko, co zaplanowaliśmy i to nawet z lekkim naddatkiem – zapewniał dyrektor placówki Marcin Wieczorek.

Skoczowska biblioteka ma 2751 czytelników. Ich liczba spadła w porównaniu z 2023 r. o pięć procent. – To drobny spadek, którym nie należy się mocno przejmować zwłaszcza, że przez dwa wcześniejsze lata mieliśmy z kolei duże wzrosty. Generalnie liczba czytelników oscyluje na podobnym poziomie, a poza tym z demografią nie wygramy – mówił Marcin Wieczorek. I przypomniał, że obecnie największą grupę dorosłych czytelników stanowią osoby powyżej 60 roku życia.

Czytelnicy skoczowskiej biblioteki wypożyczyli w 2024 r. ponad 60 tysięcy książek oraz 782 audiobooki. Odwiedzano ją zaś ponad 41 tysięcy razy. Mimo to wskaźniki czytelnictwa nie osiągnęły jeszcze wartości z lat 2017-2019, czyli z czasów sprzed COVID-19. „Straty będące wynikiem dwuletniej pandemii i związanych z nią obostrzeń jeszcze przez długi czas będą bardzo odczuwalne” – czytamy w materiałach przygotowanych na sesję.

Mimo to Marcin Wieczorek przekonywał, że bibliotekarze są zadowoleni zarówno z liczby wypożyczonych woluminów, jak i stanu skoczowskiego księgozbioru, który liczy obecnie ponad 58 tysięcy książek. – Nasz księgozbiór cieszy się dużą popularnością. Czytelnicy bardzo go cenią i lubią. Wiemy także, że sporo osób z okolicznych gmin przyjeżdża do nas, by wypożyczać książki – mówił Marcin Wieczorek.

Dyrektor placówki dodał, że w 2024 r. wypożyczono w Skoczowie także 782 audiobooki. – Czytelnicy coraz chętniej po nie sięgają, coraz więcej osób o nie pyta i to nie tylko młodzież, ale także osoby starsze, które często mają już problem z czytaniem, więc wolą wziąć słuchawki i posłuchać książki i my reagujemy na te potrzeby i staramy się kupować jak najwięcej audiobooków – deklarował Marcin Wieczorek. – Od kilku lat staramy się ponadto wypożyczać e-booki, choć obecnie nie mamy zbyt dużo kodów, bo to droga zabawa. Mimo to zamierzamy kontynuować tę ofertę – dodał.

google_news