To była wybitna postać, choć nie każdemu jego dokonania mogą być znane, mimo iż widujemy je niemal codziennie. W skoczowskim Muzeum im. św. Jana Sarkandra odbyła się dziś (środa 8 czerwca) konferencja, poświęcona rzeźbiarzowi prof. Janowi Hermie.
Na uroczystości, prowadzonej prowadzonej przez kierownika muzeum Jakuba Staronia, licznie pojawili się przedstawiciele władz samorządowych: m.in. radny wojewódzki Jan Kawulok, wicestarosta Janina Żagan i burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko. Byli też plastycy i historycy sztuki, z prof. Ewą Chojecką na czele. Przybyli również, a może przede wszystkim, członkowie rodziny Jana Hermy, czyli wdowa po artyście – Róża Herma oraz syn Maciej Herma. Konferencję rozpoczął dźwięk rogu Józefa Brody, a zakończył występ dziecięcego zespołu „Jetelinka” z Jaworzynki pod kierunkiem Moniki Wałach – Kaczmarzyk.
Okazji do takiego spotkania było co najmniej kilka. Po pierwsze, inaugurowała ona funkcjonowanie Skoczowskiego Szlaku Prof. Jana Hermy. Łączy on 9 punktów, pomników, popiersi lub tablic autorstwa tego rzeźbiarza. Rozpoczyna się plakietą na Muzeum im. Sarkandra przy Rynku 2, kończy Statuetką „Chrystus Ukrzyżowany” znajdującą się w skoczowskim kościele ewangelickim, zahaczając też między innymi o Wiślicę.
Po wtóre potwierdzono, że Jan Herma został włączony do Panteonu Górnośląskiego, w poczet 165 wybitnych osobowości Śląska, a wręcz będzie go otwierał. Okazją była też setna rocznica przyłączenia Śląska do Polski. Podczas konferencji wielokrotnie podkreślano bardzo silny związek Hermy ze Śląskiem Cieszyńskim i Górnym Śląskiem.
Jan Herma (ur. w 1935 w Goleszowie – zm. 2019 w Cieszynie) był przede wszystkim rzeźbiarzem, pedagogiem i historykiem sztuki. Silnie związany z Filią Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Efekty jego twórczych dokonań można zobaczyć w wielu miejscach Ziemi Cieszyńskiej. Przede wszystkim są to pomniki, jak np.: Pomnik Ofiar Faszyzmu w Cieszynie, Pomnik Ofiar Hitleryzmu w Goleszowie, Pomnik Ochorowicza w Wiśle, Pomnika ks. Jerzego Trzanowskiego w Cieszynie.