Wydarzenia Cieszyn

Śląskie: Trzeci rok pracy samorządu. W cieniu pandemii

Fot. fot. Radoslaw Kazmierczak

300 mln zł do tej pory przeznaczył zarząd województwa śląskiego na walkę z Cobid-19. Na wsparcie mogli liczyć nie tylko samorządy, ale i przedsiębiorcy. Blisko 4,8 mld euro wkrótce ma trafić do województwa Śląskiego w ramach nowej perspektywy unijnej.

– Największym wyzwaniem dla regionu na najbliższe lata będzie realizacja strategii Zielone Śląskie 2030. Przypomnę, że ta uchwała
została jednogłośnie przyjęta przez radnych Sejmiku województwa w październiku ubiegłego roku. Jednym z kluczowych wyzwań dla polityki rozwoju województwa jest transformacja gospodarcza. Zależy nam na podniesieniu konkurencyjności struktury gospodarczej regionu. Celem jest zwiększanie udziału w krajowym PKB. Stawiamy na biznes, naukę i edukację, rozwój sektora publicznego i obywatelskiego. Chcemy zapobiec odpływowi z województwa kapitału intelektualnego i zachęcać do tworzenia innowacyjnych startupów, zapraszać inwestorów do lokowania kapitału właśnie tutaj. Konieczne jest wykorzystanie potencjału naukowego, akademickiego i badawczo-rozwojowego regionu dla przekształcania gospodarki regionu z obecnego kształtu w kierunku gospodarki opartej na wiedzy. Chcemy nadać nowy impuls gospodarce i stać się jednym z liderów transformacji. W 2021 roku ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wybraliśmy do dofinansowania ponad 1000 projektów. Podpisaliśmy umowy na dofinansowanie na kwotę 1,6 miliarda złotych. Środki wygospodarowane na działania związane z łagodzeniem skutków pandemii w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego to niemal 720 milionów złotych. Co ważne, pandemia nie wstrzymała wielu kluczowych dla województwa zadań. W latach 2018-2021 na realizację inwestycji drogowych w regionie przeznaczyliśmy półtora miliarda złotych – podkreśla marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments