Wydarzenia Żywiec

Ślemień razem z Gilowicami?

Czy gmina Gilowice odkupi część udziałów od gminy Ślemień w jej spółce Zakład Usług Komunalnych?

Kilka tygodni temu podczas sesji Rady Gminy Gilowice wójt Krzysztof Okrzesik poinformował radnych, że spotkał się z Lesławem Makuchem, prezesem spółki ZUK Ślemień, którą powołano sześć lat temu, a 100 procent udziałów w niej posiada gmina Ślemień. Włodarz gminy Gilowice podkreślił, że podczas rozmowy pojawiła się propozycja współpracy lub ewentualnego odsprzedania części udziałów w spółce. Czy oznacza to, że gminy Gilowice i Ślemień miałyby jedną wspólną spółkę? Tu warto przypomnieć, że w latach 1976-1991 Gilowice i Ślemień wraz z Łękawicą tworzyły jedną gminę Gilowice-Ślemień.Prezes spółki ZUK Ślemień Lesław Makuch potwierdza, że doszło do spotkania z wójtem gminy Gilowice Krzysztofem Okrzesikiem.

Zadeklarowałem gotowość i chęć kontynuowania dotychczasowej współpracy z gminą Gilowice co do świadczenia usług o charakterze komunalnym. Przedstawiłem możliwości techniczne i doświadczenie naszej spółki w wykonywaniu usług tego rodzaju. Omówiłem też skuteczność różnych modeli realizacji przez gminy zadań własnych w sferze usług komunalnych, przybliżając rozwiązanie w gminie Ślemień. Przedyskutowaliśmy praktyczne możliwości wprowadzenia podobnego modelu w gminie Gilowice poprzez ewentualne powołanie własnej spółki lub przystąpienie do istniejącej. Znacznie korzystniejsza ekonomicznie jest opcja przystąpienia, bo pozwala uniknąć wysokich kosztów związanych z organizacją od podstaw i całkowitym wyposażeniem. Jest także zdecydowanie szybsza ze względu na zminimalizowanie procedur administracyjnych, uniknięcie konieczności rejestracji w KRS i innych rejestrach oraz uzyskania wymaganych decyzji i pozwoleń – wyjaśnia prezes Lesław Makuch.

Dodaje jednak, że wszystkie te rozważania i wnioski nie są w żaden sposób wiążące, a służyły rozeznaniu możliwości i miały charakter informacyjny.

Wiążące decyzje należą w tej sprawie do Rad Gmin Ślemień i Gilowice oraz wymagają zawarcia porozumienia i podjęcia stosownych uchwał. Z pozycji spółki ZUK Ślemień korzystniej-sza od sprzedaży udziałów przez gminę Ślemień byłaby forma objęcia nowo utworzonych udziałów przez nowego wspólnika, czyli gminę Gilowice – zaznacza prezes Lesław Makuch.

1
Skomentuj

avatar
1 Komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
1 Komentarzy
bibi Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
bibi
Gość
bibi

http://www.burmistrzklinowski.pl/2015/06/porzadki-na-wysypisku/
jako mieszkaniec Ślemienia mam wątpliwości co do prezesa.
miejmy nadzieje że radni trzymają rękę na pulsie…..