Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Słowacja: Od soboty zakaz wychodzenia z domu, ale z wyjątkami

Słowacki minister zdrowia Marek Krajči. Fot. Úrad vlády Slovenskej republiky

Od 19 grudnia na Słowacji wprowadzony zostanie zakaz wychodzenia z domu. Wiele wskazuje na to, że zakaz będzie obowiązywał aż do 10 stycznia. Są jednak pewne wyjątki.

O wprowadzeniu tych restrykcji poinformowano dzisiaj (16 grudnia) podczas konferencji prasowej. Słowacki minister zdrowia Marek Krajči przyznał, że pierwotnie planowano, aby taki zakaz wprowadzić 21 grudnia.

Ale zacznie on obowiązywać już od soboty (19 grudnia) od 5.00. Od tego momentu zostaną zamknięte wszystkie sklepy z wyjątkiem tych, które są potrzebne do zabezpieczenia podstawowych potrzeb obywateli. Niestety okres świąteczny jest zbyt niebezpieczny w przypadku szerzenia się koronawirusa. Widzimy, że wiele osób nie utrzymuje dystansu społecznego – stwierdził minister Marek Krajči po posiedzeniu rządu słowackiego.

Podczas „zamknięcia” dozwolone będzie wyjście do pracy i powrót do domu, wyjście po zakupienie artykułów spożywczych, leków, środków czystości, karm dla zwierząt, a także wyjścia do lekarza, banku, serwisu rowerowego czy po gazety.

Za każdym razem powinniśmy się kierować do najbliższego od miejsca zamieszkania sklepu, apteki czy lekarza – powiedział wicepremier Štefan Holý.

Wśród wyjątków dopuszczono wyjście przy uprawianiu indywidualnego sportu czy spacery na terenach rekreacyjnych lub w lesie.

Jak przyznał minister Marek Krajči będzie możliwość, aby wspólnie zamieszkująca rodzina mogła pojechać do innej rodziny na święta.

Ale mogą pojechać tylko do jednej konkretnej rodziny – zaznaczył minister Marek Krajči.

Dodajmy, że przy wjeździe na Słowacją dla Polaków nadal obowiązuje posiadanie potwierdzenie wykonania testu laboratoryjnego na koronawirusa z negatywnym wynikiem, ale mającym nie więcej niż 72 godziny.

KB_Szpital
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Franio
Franio
2 miesięcy temu

ale uprawianie indywidualnego sportu i pójście do serwisu rowerowego dozwolone. A w Polsce znowu zamkną lasy i pozostawią tylko kościoły otwarte bo PIS najlepiej wie co ciemnemu ludowi potrzeba

Inga
Inga
2 miesięcy temu

Skoro Unia upada to myślisz że popuszczą z całym covidem? zwalą na pandemię cały krach

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu

Toż to reżim. Oto do jakich skutków prowadzi masowe testowanie.