Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Słowacja: Wchodzą nowe obostrzenia

Fot. Paweł Szczotka

Od dzisiaj (15 października) na terenie Słowacji weszły w życie nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

W ostatnich dniach na Słowacji znacznie wzrosła liczba zakażeń. Według danych z wtorku (13 października) w ciągu doby przybyło 1 410 nowych chorych, wyzdrowiało 321, a 5 osób zmarło. W sumie od początku pandemii na Słowacji zakażonych zostało 22 296 osób, wyzdrowiało 6 709, a zmarło 66.

Aż 62 powiaty słowackie znajdują się w tak zwanej strefie czerwonej (wysokie ryzyko zachorowań), w tym między innymi Czadca, Żylina, Namestovo, Tvrdošin i Dolny Kubin. W strefie pomarańczowej (średnie ryzyko) znajduje się 11 powiatów, a w strefie zielonej (niskie ryzyko) 6, w tym Kysucke Nove Mesto i Bytča z województwa żylińskiego.

Jeszcze w niedzielę rząd słowacki zdecydował, aby od 15 października wprowadzić nowe obostrzenia i ograniczenia w tym kraju. Dla mieszkańców naszego regionu najistotniejszą informacją pozostaje to, że Polacy mogą nadal bez żadnych ograniczeń i kontroli wjeżdżać na Słowację, ale tylko bezpośrednio z terenu Polski. Wjazd z terenu Republiki Czeskiej, poza tranzytem w kierunku Austrii czy Węgier (wtedy Słowację należy opuścić do 8 godzin i zatrzymywać się tylko na stacji paliw w celu tankowania), skutkuje przy kontroli skierowaniem do pięciodniowej kwarantanny chyba, że ktoś posiada negatywny test laboratoryjny na obecność koronawirusa wykonany do 72 godzin wcześniej.

Z najważniejszych nowych wytycznych to obowiązkowe zakrywanie nosa i ust już nie tylko w centrach handlowych, sklepach, muzeach czy urzęach, ale również i w miejscach publicznych na zewnątrz oraz w pociągach i autobusach. Maseczki nie trzeba nosić poza terenem zabudowanym w przypadku wspólnie mieszkającej rodziny lub przy zachowaniu minimum pięciometrowego odstępu od innych osób. W restauracjach i lokalach gastronomicznych jedzenie można podawać jedynie na tarasie lub sprzedawać na wynos (ale trudno sobie wyobrazić jedzenie na tarasie przy jesiennym chłodzie). Poza tym zamknięte zostały aquaparki, kryte pływalnie, całoroczne lodowiska, sale zabaw dla dzieci, sauny, siłownie, kluby fitness. W centrach handlowych, oprócz mierzenia temperatury, została ograniczona liczba klientów, a wytyczne wynoszą 15 m kw. na osobę. Od 9.00 do 11.00 w sklepach spożywczych i drogeryjnych zakupy mogą robić tylko seniorzy od 65. roku życia.

KB_eko_m
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments