Cieszyn Kultura i rozrywka

Słynny „Krzywy kościół” na deskach teatru w Czeskim Cieszynie

Fot. Karin Dziadek/tdivadlo.cz

Sztukę „Krzywy kościół” w reż. Radovana Lipusa będzie można obejrzeć w niedzielę, 25 lutego, w Teatrze Czeskocieszyńskim. Przedstawienie w przekładzie i adaptacji Renaty Putzlacher wystawi tamtejsza Scena Polska.

14 czerwca 1894 roku doszło do eksplozji w karwińskiej kopalni „Franciszka”, która rozprzestrzeniła się na szyby „Jan-Karol” i „Głęboki”. Była to jedna z największych katastrof górniczych tamtego okresu, której przypomnieniem jest symboliczny grobowiec 235 ofiar tamtej tragedii na cmentarzu w starej Karwinie. W wyniku szkód górniczych i związanych z nimi wyburzeń starej Karwiny już nie ma. Ocalał tylko kościół św. Piotra z Alkantary.
W nowej Karwinie urodziła się za to Karin Lednická, autorka powieści „Krzywy kościół”, której bohaterkami są przede wszystkim wdowy i sieroty po górnikach, a w centrum ożywającej na scenie starej Karwiny stoi kościół, cichy świadek historii.

Spektakl „Krzywy kościół” zdobył nagrodę Jantar za inscenizację roku 2022, cieszy się również ogromnym zainteresowaniem publiczności. A przychodzą na niego zarówno czescy, jak i polscy widzowie. Premiera sztuki odbyła się 22 października 2022 r. w teatrze w Czeskim Cieszynie. W rolach głównych występują Jan Monczka (narrator) oraz Małgorzata Pikus jako Barbara Matuszek i Tomasz Kłaptocz jako jej mąż Paweł. Teraz 130-minutowe przedstawienie (z 20-minutową przerwą) zostanie wystawione w teatrze w Czeskim Cieszynie w niedzielę, 25 lutego o godz. 17.30.

Fot. Karin Dziadek/tdivadlo.cz

google_news