Wydarzenia Bielsko-Biała

Śmieci – dlaczego przygniotą nas ich ceny?

Fot. Kuba Jarosz

Wiadomo już, że od nowego roku bielski ratusz planuje dwukrotną niemal podwyżkę cen za odbiór śmieci, bo – jak podano – wzrosły koszty gospodarowania odpadami. Teraz ujawniono więcej szczegółów na ten temat.

Z analiz, jakie przeprowadzono w bielskim ratuszu wynika, że za odbiór odpadów przez spółkę „Suez” w przyszłym roku gmina będzie musiała zapłacić 25 mln zł 777 tys. zł. W bieżącym roku tymczasem była to kwota niecałych 25 mln zł. Do 15 mln 350 tys. zł wzrosną też w 2020 roku koszty zagospodarowania odpadów, które ponosi Zakład Gospodarki Odpadami, to jest o ponad 3 mln zł więcej niż w kończącym się roku. O milion złotych więcej kosztować będzie też utrzymanie tzw. pszoków.  Zdrożeje też koszt odbioru przeterminowanych leków z aptek, więcej o 200 tys. zł trzeba ponadto przeznaczyć na kampanie edukacyjne, o blisko 700 tys. zł wzrosną również koszty administracyjne obsługi systemu gospodarowania odpadami. W efekcie w roku 2020 łączny koszt wyniesie, jak wyliczono, 50 mln 204 tys. zł, czyli o blisko 7 mln więcej niż w tym roku.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że w tym roku, jako mieszkańcy Bielska-Białej, zalegamy gminie z opłatami za wywóz śmieci na kwotę blisko miliona złotych.

**

Tyle twarde fakty, czyli liczby. Warto w tym miejscu przypomnieć jeszcze, że kiedy przed dwoma miesiącami pisaliśmy w “Kronice” o widmie nadchodzącej podwyżce cen za odbiór śmieci, w ZGO tłumaczono nam, że jest to efekt po pierwsze wzrostu w 2020 roku płacy minimalnej, podwyższenia tzw. opłaty marszałkowskiej, a także wzrostu cen prądu, paliwa, itd.

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
18 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gerwazy
Gerwazy
1 rok temu

Wyrównam to sobie ekonomiczną jazdą samochodem i wyjdę na zero

bart
bart
1 rok temu

Barany są po to, żeby je strzyc. Miesiąc przed wyborami się do nich poszczerzyć a później cztery latka strzyc….

Darek
Darek
1 rok temu

Jak ktoś ma wątpliwości o co chodzi w sprawie śmieci to ci co głosowali na obecnego włodarza miasta nie wiedzieli z kim mają do czynienia .przed wyborami autobusy oklejone reklamami tego gościa . całe miasto oklejone jego wizerunkiem! Kto za to zaplacil? Wszystkie firmy które doją bielszczan z kasy podatnika,Panie prezydencie proponuje podniesienie podatek od nieruchomości o300 procent a pod ratuszem spotka się z mieszkańcami a taczki to będzie dodatek do pana rządów.

Ewa
Ewa
1 rok temu

Niech się pan prezydent i rada zabierze mądrą gospodarkę odpadami a nie tylko kasa.

śmieciaż
śmieciaż
1 rok temu

Jeżeli w bielsku jest 170 000 mieszkańców, a każdy musi płacić, (na marginesie płacą również przedsiębiorstwa), to zwiększenie kosztów o 7 milionów, w przeliczeniu na mieszkańca to 3zł miesięcznie nie licząc opłat z przedsiębiorstw. Więc skąd to podwojenie stawki???

wojtas
wojtas
1 rok temu

Po pierwsze :Chiny zamknely rynek na surowce ,po wtore,nie sztuka przerobic,sztuka wykorzystac.

Darko
Darko
1 rok temu
Reply to  wojtas

Po co przerobić ,łatwiej podnieść opłaty głupi podatnik zapłaci a kasę się podzieli .premia się należy za dobre rzadzenie

Ontek
Ontek
1 rok temu

W Bielsku nie, to na pewno jak prowokacja. To miasto to eden dla mieszkańców ;P

???
???
1 rok temu

Sortowaliśmy śmieci na suche i mokre. Śmieci odbierane były 2 razy w tygodniu. Teraz, codziennie przyjeżdża kilka samochodów odbierających śmieci. Co to ma wspólnego z ochroną środowiska?

Że niby teraz codziennie,
Że niby teraz codziennie,
1 rok temu
Reply to  ???

ha, ha, ha. Mieszkam w bloku ok. 180 mieszkań. Bywa, że komory śmieciowe są tak zapełnione, że trudno do nich wejść. A Spółdzielnia zamiast dokonać stosownych korekt z terminarzem odbiorów śmieci, co jakiś czas umieszcza informację, że lokatorzy nie segregują śmieci i że za to grozi zwiększenie opłaty śmieciowej o 100%. Ot logika.

Darek
Darek
1 rok temu

I czego się cieszysz odpowiedzialność zbiorowa i 5 dych od łebka .Ciebie może stać ale dwóch emerytów już nie .Gazownia doi energetyka doi,aqua doi elektrocieplownia doi, spółdzielnia doi ,teraz doszedł ratusz że śmieciami ,Nieśmiertelni 5.co za hicior!!!!

Igor
Igor
1 rok temu
Reply to  ???

a czy Unię obchodzi ochrona środowiska? widzisz teraz Niemcy wycięli 120 tys hektarów lasów i co? i nic bo tam jest węgiel brunatny pod drzewami. ty masz cicho siedzieć i płacić

wojtas
wojtas
1 rok temu
Reply to  Igor

Dokladnie,ale kto bogatemu zabraoni,smiech na sali.Pozdraviam

Darek
Darek
1 rok temu
Reply to  ???

Ja zapierdalam w piwnicy segreguje śmieci,papier ,plastik metal,mokre,po segregacji butelki ,bio,I w nagrodę premia 100 procent,panie prezydencie kończ pan wstydu oszczędź Wyborów pa nie doczeka z takimi decyzjami i PO panu nie pomoże.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu

Jeśli mowa jest tylko o jednej spółce SUEZ no to jaki to wolny rynek? Zrobiono wyliczankę miejsc wzrostu kosztów a czy ktoś całościowo przygląda się bliżej, panuje nad tym? Widać, że samorządy nie radzą sobie z problemem.

Gti
Gti
1 rok temu

Mafia śmieciowa. Teren jest podzielony i na przetargu każdy daje taką cenę żeby wygrał ustalony koleś, a obok w innej miejscowosci jego kolega.

mówmynie
mówmynie
1 rok temu

to jest normalne złodziejstwo – kolesie zmonopolizowali “biznes” – a ciemniaki niech płacą – tak funkcjonuje ten kraj. Inflacja KILKA procent o podwyżki 200 PROCENT.

Anka
Anka
1 rok temu
Reply to  mówmynie

Prezydent z PO, znów Polak mądry po fakcie…