Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice

Śmieszki, rybitwy rzeczne i rzadkie mewy czarnogłowe. Wyspa sukcesem! (ZDJĘCIA i WIDEO)

Zespół realizujący projekt przyrodniczy ogłosił sukces. Sztuczna wyspa na Zbiorniku Goczałkowickim, która powstała w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL, została zasiedlona przez ptaki.

Potwierdziły to kontrole dokonane przez ornitologów i przyrodników z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. – Ptaki co prawda założyły swoje gniazda nieco później, niż w innych miejscach – mówi Jacek Betleja z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego. – Wynika to z faktu, że tej wyspy wcześniej nie znały, musiały się z nią oswoić i przekonać, że to bezpieczne miejsce – dodaje ornitolog.

W maju jako pierwsze na sztucznej wyspie swoje gniazda zaczęły budować śmieszki. W sumie dotąd gniazdowało tam ponad 200 par tej mewy. Rybitwy rzeczne również stwierdziły, że jest to dobre miejsce do lęgów i w czerwcu stwierdzono tam ponad 20 par lęgowych. Niespodziewanym gościem już w pierwszym roku istnienia wyspy okazała się rzadka mewa czarnogłowa. W Polsce gniazduje tylko 50-80 par tego gatunku, z czego jedna para wychowuje na wyspie dwójkę młodych. Pisklęta mewy czarnogłowej i rybitwy rzecznej zostały zaobrączkowane.

KBszpital
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments