Sport Wadowice

Sobota cyklistów

Cztery rowerowe imprezy w jednym dniu zorganizowali Instytut Dialogu Międzykulturowego z sekcją Peleton klubu Aquila Wadowice.

Dysponujący nieograniczonym czasem i sporym zasobem sił mogli skorzystać ze wszystkich atrakcji, większość jednak wybrała imprezy dostosowane do wieku i fizycznych możliwości. Najmłodsi w towarzystwie rodziców i opiekunów wyruszyli w sobotni poranek (16 września) na fragment budowanej od kilku lat w Małopolsce trasy Velo Skawa. Po dotarciu na metę wielu stanęło do rywalizacji kolarskiej.

Na drodze powiatowej z Czartaka w kierunku Ponikwi rozegrano mini wyścig na czas (dystans 2 km). Wśród dzieci na podium zwycięzców stanęli Igor Nikliborc, Inga Byrska i Nadia Byrska. W kategorii kobiet zwyciężyła Elżbieta Łata, wyprzedzając Hannę Strzebońską i Annę Nikliborc. Wśród mężczyzn najszybszy był Adam Karamański, drugie miejsce zajął Wiesław Łata a trzecie Zbigniew Bednarz.

Pasjonaci jazdy ekstremalnej wyruszyli dowolnie wybraną trasą na Groń Jana Pawła II (dawna Jaworzyna), co wymagało nie tylko kondycji, ale również odpowiedniego sprzętu (rowery MTB i elektryczne).

Zaś po południu parking w Czartaku zaroił się kolarzami oczekującymi na start do wyścigu na czas „Ponikiew Time Trial”. – To wyzwanie dla twardzieli – twierdzi Artur Byrski, dyrektor wyścigu. – W tej dyscyplinie nie można skryć się za plecami innych uczestników, „powozić” w ogonie peletonu, czy schować przed wiatrem wybierając zawietrzną stronę grupy. Od pierwszego metra trzeba dać z siebie wszystko – podkreśla Byrski.

Sześciokilometrowa trasa o przewyższeniu 295 metrów prowadzi non stop pod górę, natomiast ostatni kilometr nazywany przez kolarzy „Mur de Ponikiew” wysysa z zawodników wszystkie siły. Aura sprzyjała – było niemal bezwietrznie i świeciło słońce, nieco tylko przeszkadzała wysoka temperatura sięgająca 25 stopni Celsjusza. Najlepszy czas „wykręcił” Mateusz Skarżyński (11 minut, 25 sekund). Na drugim stopniu podium stanął Wojciech Niewidok, a trzeci był Rafał Wrożyna.

Z grona kobiet najszybsza była Joanna Kalman (12,45 min.), srebro zdobyła Sylwia Szafraniec, a brąz Ewa Brzozowska-Wicherek. W klasyfikacji 50+ zwyciężył Piotr Szafraniec (12,59 min.), drugie miejsce zajął Jarosław Stokłosa, a trzecie Bogusław Klaczak.

– Stosunkowo niewielkim nakładem finansowym udało się wspólnie z Instytutem Dialogu Międzykulturowego zorganizować ciekawą imprezę dla rowerzystów – nie ukrywa satysfakcji Andrzej Kramarczyk, prezes klubu Aquila Wadowice. – Rower w ostatnich latach podbił serca Polaków. Dwa kółka ma niemal każde dziecko, wiele rodzin wspólnie wyjeżdża na popołudniowe czy weekendowe wycieczki. To obecnie najbardziej popularny sprzęt sportowy. A że w wielu z nas tkwi element rywalizacji, toteż wyścigi dla amatorów cieszą się dużym zainteresowaniem tak najmłodszych, jak również rowerowych wyg – twierdzi Kramarczyk.