Wydarzenia Sucha Beskidzka

Sołtys, kościelny, społecznik. Myśli głównie o innych

Fot. Wojciech Ciomborowski

Grzegorz Krawczyk jest nie tylko sołtysem Lachowic i kościelnym w tamtejszej parafii, ale przede wszystkim człowiekiem o złotym sercu, który nie może obojętnie przejść obok, gdy komuś dzieje się krzywda. Nieprzypadkowo został nominowany do tytułu Zasłużony dla Gminy Stryszawa. I chyba nawet pond 160 osób, które poparło wniosek nie jest świadoma wszystkich jego dokonań.

Wnioskujący o przyznanie tytułu Grzegorzowi Krawczykowi (kapituła ma trzy miesiące na rozpatrzenie wniosku i przedłożenie go Radzie Gminy) przypominają, że nominowany przez nich jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Lachowicach, a od 20 lat sumiennie pełni funkcję sołtysa. Jest człowiekiem o wysokiej kulturze osobistej, nienagannej postawie etyczno-moralnej i niezwykłej aktywności społecznej, pracujący dla dobra mieszkańców gminy Stryszawa, a także powiatu suskiego. Ma dobry kontakt z dziećmi, młodzieżą i osobami starszymi. W środowisku cieszy się wielkim autorytetem i szacunkiem. Inicjator i koordynator licznych działań na rzecz rozwoju lokalnego. „Zorganizował dla ponad setki dzieci z terenu Gminy Stryszawa, które nie były na wakacjach, bezpłatny wyjazd na basen do Zabytkowego Dworu i parku rozrywki w Rychwałdzie i Rancho Adama w Pewli Ślemieńskiej” – opisują wnioskodawcy jedną z akcji przeprowadzonych przez lachowickiego sołtysa.

Przechodząc od ogółów do szczegółów podkreślono, że Grzegorz Krawczyk dba o piękno kościoła i jego obejścia, prowadzi stronę internetową parafii, podkreślając piękno lachowickiej świątyni będącej wielkiej klasy zabytkiem. Jego staraniem wykonano nowy monitoring wokół kościoła i zakupiono pielgrzymkowo-procesyjny zestaw nagłaśniający. Od 2014 roku organizuje w parafii Nocną Drogę Krzyżową, początkowo z Lachowic do Kalwarii Zebrzydowskiej, obecnie do Rychwałdu. To wydarzenie religijne na progu Wielkiego Tygodnia z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Rokrocznie w sierpniu organizuje Podbabiogórski Rajd Rowerowy i Bieg Uliczny, w którym udział bierze kilkaset osób, zarówno kolarzy amatorów, jak i profesjonalistów z Małopolski, Śląska, a nawet z zagranicy. Przeprowadził wśród mieszkańców Lachowic kwestę, z której dochód przeznaczył na kamienny obelisk z tablicą upamiętniającą około 700 ofiar epidemii cholery, która nawiedziła miejscowość w 1846 roku. Zmarli Ci spoczywają w zbiorowych mogiłach na cmentarzu cholerycznym, który staraniem Grzegorza Krawczyka został odnowiony.

Nominowany bezustannie angażuje się w działalność charytatywną. „Jest przykładem bezinteresowności i determinacji w trosce o potrzebujących. Chętnie pomaga ubogim, chorym, potrzebującym, uwikłanym w nałogi, niepełnosprawnym i nieporadnym życiowo. Jest założycielem i prezesem Gminnego Koła Polskiego Czerwonego Krzyża, Klubu Honorowych Dawców Krwi oraz Parafialnego Zespołu Caritas, poprzez które wspiera najbardziej potrzebujących Odpowiada na każdą prośbę, a każdy jego apel o pomoc uruchamia lawinę dobrych serc, które oferują wsparcie finansowe dla potrzebujących, pomoc w organizacyjną i rzeczową.” – piszą wnioskujący. Podkreślają, że co roku organizuje wigilię dla około 200 osób chorych i samotnych z całego terenu powiatu suskiego, pozyskuje od sponsorów brykiet opałowy na zimę i rozwozi go osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym w swoim sołectwie oraz Kurowie, Stryszawie, Juszczynie, a nawet Jachówce. Cyklicznie pozyskuje z Krakowskiego Caritas żywność dla najbardziej potrzebujących rodzin z sołectwa Lachowice. W okresie świątecznym zorganizował wraz z młodzieżą, odwiedziny kolędowe na wszystkich oddziałach w Szpitalu Powiatowym w Suchej Beskidzkiej oraz na oddziale opieki paliatywnej i długoterminowej w szpitalu w Makowie Podhalańskim.

Grzegorz Krawczyk na przestrzeni ostatnich lat poprzez organizację szeregu imprez (meczów piłkarskich, pikników) lub przeprowadzając kwesty podczas dożynek i imprez plenerowych odbywających się w sąsiednich gminach zbierał między innymi środki na leczenie Szczepana Kachnica z Bieńkówki, który doznał rozległego udaru mózgu, doprowadził do wybudowania nowego domu dla rodziny Dyduchów z Lachowic, która w pożarze straciła cały dorobek życia. Liczba osób, na rzecz których przeprowadzał zbiórki jest bardzo długa. Poza zachęcaniem do dzielenia się pieniędzmi namawia również do oddawania krwi oraz inne niecodzienne zbiórki. Takimi było gromadzenie  środków higienicznych i medycznych wśród mieszkańców Lachowic, które trafiły do hospicjum św. Kamila w Bielsku Białej, czy też w ramach akcji „Daj pluszaka dla dzieciaka” – misiów, wysłanych później do do Kambodży i tam zostały rozdanych dzieciom. W grudniu 2018 roku zorganizował zbiórkę obuwia zimowego, termosów i skarpet dla bezdomnych osób, które co niedzielę spotykają się na krakowskich plantach.

W swoim dorobku Grzegorz Krawczyk ma także akcje profilaktyczne i prospołeczne. Wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Suchej Beskidzkiej przeprowadził Bezpieczna droga dzieci do Szkoły i Przedszkola w Lachowicach”, a w 2018 roku zorganizował akcję sprzątania otoczenia drogi powiatowej i gminnej z centrum Lachowic na Mączne. Zebrano wówczas 60 worków śmieci oraz opony i inne odpady wielkogabarytowe.  Zorganizował również inne, mniejsze imprezy i konkursy skierowane do różnych grup wiekowych: konkursy plastyczne, konkursy fotograficzne, czy wieczory poetycko-muzyczne. Liczne wyróżnienia jakie otrzymuje z organizacji pozarządowych i władz wojewódzkich są najlepszym dowodem na jego otwartość na potrzeby innego człowieka.

8
Skomentuj

avatar
5 Komentarzy
3 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
8 Komentarzy
DankaMarekHermenegildaZuzaHermenegilda Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Gość
Marek

Powinien zostać wójtem gminy.

Danka
Gość
Danka

Zgadzam się z tą opinią…..Pan Grzegorz byłby bardzo dobrym wójtem…

Zuza
Gość
Zuza

Jeden na milion

Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

Zgadza się, nie ma konkurencji w tym miejscu więc i jakość nie najwyższych lotów.

Danka
Gość
Danka

Wielkie brawa dla Pana….takich wspaniałych ludzi jak Pan Grzegorz jest bardzo mało…piękna postawa… kultura osobista..i wielkie serce otwarte na innych….szkoda że w gminie Stryszawa nie ma więcej tak wspaniałych Sołtysów…

Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

W gminie Stryszawa? Daleko w okolicy szukać ze świecą.

Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

W Lachowicach nie znajdzie się 160 osób świadomych? Sprzątanie otoczenia to znowu nie taki wyczyn. Gratulacje, za te wszystkie dokonania powinien dostać nie tylko nagrodę Zasłużony dla Gminy Stryszawa. Kapituła ma okazję zawnioskować o szerszy zakres nagrodzenia.

Bozena
Gość
Bozena

Wspaniały człowiek o wielkim sercu❤ szkoda że takich ludzi nie ma więcej 😏