Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Specjalistyczna odzież ratownicza do pracy w trudnych warunkach – praca staje się łatwiejsza

Codziennie na polskich drogach ma miejsce wiele wypadków samochodowych, gdzie poszkodowanymi są zarówno kierowcy, pasażerowie, jak i piesi. Od służb medycznych oczekuje się szybkiego przyjazdu na miejsce zdarzenia. Zatem gotowość do wyjazdu ekipy ratunkowej musi być błyskawiczna. Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniej odzieży dla służb ratowniczych, która zapewni  im widoczność, a także wygodę, dzięki czemu mogą skupić się na czynnościach ratowniczych i nieść pomoc wszystkim poszkodowanym.

Widoczność ekipy ratunkowej ma duże znaczenie

Niezależnie czy wypadek ma miejsce w ciągu dnia czy nocą ratownik medyczny i lekarz karetki pogotowia  muszą być widoczni. Dlatego odzież ratownicza zgodnie z normą ISO 20471 + A1:2013 wykonana jest z materiału fluorescencyjnego w kolorze czerwonym, ze wstawkami odblaskowymi o szerokości minimum 5 cm. Odblaski w przypadku kurtek umieszczone są na rękawach i w części biodrowej, a w przypadku spodni w dolnej części nogawek. Zarówno kamizelki, jak i kurtki muszą być opatrzone znakiem Państwowego Ratownictwa Medycznego, a także nazwą pełnionej funkcji Ratownik Medyczny, Lekarz, Pielęgniarka itd.

Funkcjonalność i wygoda odzieży dla ratowników istotna

Praca ratowników często odbywa się w trudnych i zmiennych warunkach. W  tym fachu nie ma miejsca na pomyłki, wszak życie ludzkie jest najważniejsze. Dlatego służby medyczne muszą rzetelnie i w pełnym skupieniu wykonywać swoje obowiązki, zatem niezwykle ważna jest  odzież medyczna, która musi być wygodna i nie krępować ruchów, a jednocześnie zapewniać funkcjonalność. Ratownik medyczny, który dokonuje oceny stanu zdrowia poszkodowanego, jego przeniesienia w bezpieczne miejsce, czy też resuscytacji krążeniowo-oddechowej musi mieć pełen komfort, aby wszystkie czynności wykonać prawidłowo i z należytą starannością. Lekarz karetki pogotowia często na miejscu wypełnia dokumentację medyczną, dlatego jego strój musi być funkcjonalny i wyposażony w dodatkowe kieszenie, w których może schować długopis, czy recepty. Ważny element stroju służb medycznych stanowi także wygodne obuwie robocze, które powinno być wyposażone w antypoślizgową podeszwę, a także dłuższą cholewkę, zapewniającą ochronę dla stawu skokowego.

Praca służb medycznych jest niezwykle ważna. Niezależnie od zmiennych warunków atmosferycznych ratownicy medyczni i lekarze muszą być zawsze przygotowani, dlatego odzież powinna być paroprzepuszczalna i wodoodporna. Ponadto materiał nie powinien zmieniać swojej struktury pod wpływem częstego prania, a także być w dużym stopniu plamoodporny i przystosowany do czyszczenia chemicznego.

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o