Wiosna to czas porządków, również tych wykonywanych w przydomowym ogrodzie. Przygotowując go do nadchodzącego sezonu, możemy pomyśleć o urządzaniu w zgodzie z… naturą.
Ogród ekologiczny powinien być jak najbardziej powiązany ze środowiskiem i przy okazji łatwy w uprawie. Jego pielęgnacja nie wymaga także zbyt wiele czasu, jest więc doskonałym wyjściem dla wszystkich pracujących i zabieganych ludzi.
Jeśli chcielibyśmy urządzić taki eko-ogród, naszym zadaniem będzie naśladowanie… samej natury. Taki efekt osiągniemy sadząc bujne, wielogatunkowe skupiska różnego rodzaju roślin. Odchodzimy więc od tworzenia sztucznej przestrzeni, która wymaga używania wielu chemikaliów i niszczenia środowiska naturalnego. Taki pozorny chaos będzie miał także swoje zalety, bowiem w eko-ogrodzie swoje miejsce znajdą pożyteczne gatunki zwierząt.
Na obrzeżach ogrodu zostawmy wyższą trawę lub powiesić specjalne domki, by zadomowiły się tam biedronki czy dzikie pszczoły.
Jeśli z dala od domu pozostawimy nieco gałęzi czy kamieni, z pewnością chętnie zamieszkają tam jeże, żaby czy jaszczurki. Z myślą o ptakach możemy powiesić na drzewach karmniki, poidełka czy budki lęgowe.
Ogród ekologiczny to również ogród oszczędny. Najcenniejszym, a najbardziej marnotrawionym produktem jest woda. Jeśli postawimy na nawierzchnie przepuszczalne, na przykład żwir czy tzw. ażury, to woda będzie miała szansę wsiąknąć w podłoże. Warto pomyśleć również o gromadzeniu deszczówki spływającej z dachu domu i wykorzystywaniu jej w pracach porządkowych.
Resztki roślinne z ogrodu czy domowego gospodarstwa możemy gromadzić w przygotowanym kompostowniku. Po kilku miesiącach taka mieszanka stanie się doskonałym nawozem. Do kompostownika możemy wrzucać rozdrobnione gałęzie, skoszoną trawę, liście, chwasty czy niektóre odpady z kuchni.
Próbując, choć w minimalnym stopniu, naśladować przyrodę możemy stworzyć w swoim ogrodzie miejsce przyjazne zarówno faunie, jak i florze. Ogród, który będzie ekologiczny a jednocześnie tani w utrzymaniu.