Cieszyn Kultura i rozrywka

Hażlach: W hołdzie profesorowi…

Fot. Monika Foltyn-Kubera

W trakcie ostatniej sesji Rady Gminy Hażlach,  podjęto uchwałę o nadaniu nazwy terenowi wokół Domu Przyrodnika w Hażlachu. Decyzją radnych będzie to plac im. prof. Wiktora Wawrzyczka. W ten wyjątkowy sposób gmina pragnie uhonorować tego urodzonego w Kończycach Wielkich chemika i działacza społecznego.

W sesji uczestniczyła rodzina profesora – Irena Romaniuk, dla której Wiktor Wawrzyczek był wujem, oraz jej syn Sebastian. –Podjęcie uchwały o nadaniu placu imienia profesora Wiktora Wawrzyczka ma na celu upamiętnienie jej wybitnych mieszkańców. Rok temu ukończyliśmy budowę ścieżki zdrowia hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein oraz ufundowaliśmy jej pomnik w formie ławeczki, a obecnie nadaliśmy nazwę zrewitalizowanemu placowi w centrum Hażlacha oraz ufundowaliśmy tablicę pamiątkową poświęconą profesorowi. Wyżej wymienione zasłużone osoby do tej pory nie zostały w żaden sposób uhonorowane przez gminę, lecz teraz to zmieniamy – tłumaczy decyzję Grzegorz Sikorski, wójt gminy Hażlach.
Kim był nowy hażlaski patron? Profesor Wiktor Wawrzyczek urodził się w 1911 roku w Kończycach Wielkich. Z wyróżnieniem ukończył Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze w Cieszynie. Chemię studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W roku 1935 opublikował swoja pierwszą pracę naukową. Dotyczyła ona źródeł mineralnych na Śląsku Cieszyńskim. Ukończył studia jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, lecz nie otrzymał dyplomu. W czasie II wojny światowej pracował jako hydraulik w Krakowie. Wykładał chemię i fizykę na tajnych kompletach UJ. W 1945 r. otrzymał dyplom magistra chemii, kilka miesięcy później został doktorem filozofii z zakresu chemii i asystentem w Katedrze Chemii Fizycznej UJ. Później powrócił do Cieszyna, gdzie od maja 1945 r. był nauczycielem w Liceum i Gimnazjum Koedukacyjnym. Od 1948 r. pracował jako wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie, a od 1950 r. w Zespołowej Katedrze Chemii Ogólnej Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. W 1952 r. zorganizował tam Chór Akademicki, którego był opiekunem. W 1954 roku został dziekanem Wydziału Rolniczego WSR a w 1957 r. prezesem tamtejszego Akademickiego Związku Sportowego. 22 czerwca 1967 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego.
Wiktor Wawrzyczek jest autorem ponad 80 prac naukowych i popularnonaukowych, był założycielem i przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. M. Kopernika, członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego, Naczelnej Organizacji Technicznej i Towarzystwa Chemicznego Akademii Nauk w Pradze. Profesor zmarł 17 grudnia 1969 roku. Został pochowany na cmentarzu katolickim w Hażlachu. Wstępnie ustalono, że 30 maja w centrum Hażlacha nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej profesorowi. Zawiśnie ona właśnie na Domu Przyrodnika.

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krystyna
Krystyna
4 lat temu

Piękna inicjatywa w tych ciężkich czasach

Sebastian
Sebastian
4 lat temu

Wspaniały człowiek – można stawiać za wzór, brawo!!!

Uczeń
Uczeń
4 lat temu

Piękna inicjatywa, która uhonorowała wybitną postać. Aż dziw bierze, że trzeba było 50 lat aby ktoś na to wpadł.