Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Sposób Polaków na spłacanie kredytów

Niskie stopy procentowe i atrakcyjne oferty kredytów zachęcają Polaków do coraz większego zadłużania się w bankach. Rośnie nie tylko ilość kredytów, ale również ich wysokość – według danych BIK, około 40% z nich opiewało na kwotę ponad 50 tys zł!

  1. Konsolidacja zobowiązań finansowych
  2. Pułapki kredytu konsolidacyjnego

34% kredytów i pożyczek udzielonych przez banki i firmy pozabankowe (raportujące do BIK) w okresie styczeń-październik 2019 należało do segmentu zobowiązań średnio- i wysokokwotowych, gdzie do pierwszej grupy zalicza się kredyty o wartości z przedziału 7-20 tys., a do drugiej zobowiązania na więcej niż 20 tys. zł. Największą popularnością cieszyły się kredyty mieszkaniowe i hipoteczne.

Konsolidacja zobowiązań finansowych

Pomimo, że Polaków coraz częściej stać na regularną spłatę kredytów, szacuje się, że szkodowość zobowiązań wysokokwotowych wynosi aż 12%. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się więc kredyt gotówkowy konsolidacyjny (sprawdź oferty na https://direct.money.pl/kredyty-gotowkowe-konsolidacyjne/) – rozwiązanie dobre dla każdego kredytobiorcy posiadającego wiele zobowiązań w bankach i parabankach, których spłata stanowi dla niego duży ciężar.

Konsolidacja zobowiązań finansowych to połączenie wielu kredytów i pożyczek w jeden produkt, o niższej racie, spłacany w jednym banku. Korzysta z niego duża grupa kredytobiorców, ponieważ dzięki takiemu połączeniu zobowiązań, mogą nie tylko płacić mniejszą ratę, ale również lepiej planować swoje wydatki i wszystkie zobowiązania regulować w terminie.

Spłacanie kilku kredytów jednocześnie jest uciążliwe, nie tylko z powodu wysokiej sumy wszystkich rat, która jest zwykle mocno odczuwalna w domowym budżecie. Poszczególne raty najczęściej spłacane są w różnym terminie w ciągu miesiąca, dlatego jeśli środki nie pozwalają na ich jednoczesną spłatę, trzeba o nich pamiętać niemal non stop. Kredyt konsolidacyjny rozwiązuje ten problem – bank, który go udziela, spłaca za swojego klienta konsolidowane zobowiązania, a w zamian udziela nowego kredytu, na sumę równą tym zobowiązaniom lub większą – jeśli klient potrzebuj dodatkowej gotówki. W ten sposób kredytobiorca zamiast kilku kredytów posiada tylko jeden.

Pułapki kredytu konsolidacyjnego

Kredyt gotówkowy konsolidacyjny to dobre rozwiązanie kłopotów ze spłatą wielu zobowiązań finansowych, jednak nie jest metodą idealną. To kredyt jak każdy inny – trzeba go spłacać w terminie, w określonej w umowie wysokości, najczęściej przez wiele lat. Chociaż zwykle rata tego kredytu jest niższa niż sumaryczna wartość rat konsolidowanych zobowiązań, to wydłużeniu ulega okres kredytowania. W praktyce okazuje się więc, że płacąc mniej w skali miesiąca, zobowiązanie wobec banku zamknie się kilka lat później niż początkowo zakładał kredytobiorca. Okres kredytowania można jednak dowolnie ustalić z bankiem, w granicach, które zakłada dana oferta kredytowa.

Dodatkowo, biorąc kredyt konsolidacyjny gotówkowy, należy uważać na wszystkie elementy, które są ważne podczas wyboru każdego innego zobowiązania. Ważne jest zatem oprocentowanie oraz RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Na podstawie tej wartości można stwierdzić, jaki będzie rzeczywisty, sumaryczny koszt kredytu, złożony nie tylko z oprocentowania, ale również kosztów pozaodsetkowych, jak prowizja banku czy koszt uruchomienia kredytu.

Negocjując warunki kredytu konsolidacyjnego nie można zapomnieć o tak istotnych szczegółach jak okres kredytowania oraz termin spłaty rat. Ten ostatni warto ustalić na kilka dni po planowanej dacie wypłaty wynagrodzenia za pracę tak, aby środki na spłatę zobowiązania były zawsze zabezpieczone.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu

W wstępie pod zdjęciem należne sprostowanie w miejscu “zachęcają na “zmuszają”