Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Starostwo Powiatowe w Żywcu – najnowsze informacje!

Rozwijamy ratownictwo medyczne. Nowy zespół wyjazdowy!

Trwa bardzo dobra passa dla ratownictwa medycznego na Żywiecczyźnie. Oby jak najdłużej!

– Spółka Ratownictwo Medyczne w Żywcu ze 100% udziałem Powiatu Żywieckiego działa od 1 lutego 2022 r. i kontynuuje realizację zadań z zakresu ratownictwa medycznego, które dotąd, jako Dział Pomocy Doraźnej, wchodziły w skład zlikwidowanego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu. Prezesem Zarządu spółki został Piotr Dziedzic, który wcześniej był kierownikiem pogotowia wchodzącego w skład ZZOZ-u w Żywcu. Kolejną dobrą wiadomością jest fakt, że nasze pogotowie wystartowało początkiem 2022 roku do nowego konkursu, ogłoszonego przez NFZ, na realizację kontraktu o świadczenie usług z zakresu ratownictwa medycznego, stając się członkiem konsorcjum z bielskim i cieszyńskim pogotowiem ratunkowym. Wcześniej, tj. od 2013 roku, nasze pogotowie było podwykonawcą Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, które posiadało umowę z NFZ na realizację świadczeń z zakresu ratownictwa medycznego – mówi starosta Andrzej Kalata. Tym samym zmienił się istotnie status Spółki w relacjach z Płatnikiem, z podwykonawcy na współrealizatora.

Minęło kilka tygodni i okazało się, że jest zgoda na utworzenie kolejnego wyjazdowego zespołu ratownictwa medycznego! – Taki zespół powstanie już od 1 maja tego roku w Lipowej. Nie ukrywam, że bardzo się z tego cieszymy, bo starania o utworzenie dodatkowego zespołu ratownictwa medycznego na terenie naszego powiatu trwały od trzech lat. Było wiele rozmów i cały stos wymiany korespondencji pomiędzy nami a Wojewodą Śląskim. Przez długi czas wydawało się, że jesteśmy na straconej pozycji, ale nasze konsekwentne działania w końcu przyniosły wymierny efekt. Dzięki temu karetka trafi do Lipowej, a my będziemy mieli naprawdę dobrze zabezpieczony powiat – zaznacza starosta Andrzej Kalata.

Ale to jeszcze nie koniec dobrych wieści! Z początkiem kwietnia dla potrzeb spółki Ratownictwo Medyczne w Żywcu oddano do użytku wyremontowaną część budynku przy ulicy Żeromskiego 7. – Parter budynku służy obecnie za część biurową dla spółki pogotowia. Warunki do pracy diametralnie się poprawiły – cieszy się starosta Andrzej Kalata.

Dodajmy, że spółka Ratownictwo Medyczne w Żywcu posiadać będzie siedem zespołów wyjazdowych. W Żywcu stacjonują dwie karetki: zespół ratownictwa medycznego specjalistyczny i podstawowy. Natomiast w Jeleśni, Łękawicy, Rajczy i Węgierskiej Górce stacjonują karetki typu podstawowego.

Od 1 maja podstawowa karetka pojawi się w Lipowej, natomiast ZRM stacjonujący w Łękawicy zostanie relokowany do Gilowic.


Zapraszamy do naszych szkół średnich! Czas na Dni Otwarte

Takiej promocji przy naborze do szkół średnich jeszcze w powiecie żywieckim nie było! Po niedawnej Giełdzie Szkół Ponadpodstawowych w formie online przyszedł teraz czas na Dni Otwarte.

W najbliższych tygodniach uczniowie klas ósmych muszą zadecydować o wyborze przyszłej szkoły ponadpodstawowej. Staną przed dylematem – jaką szkołę i jaki kierunek wybrać? – Wychodząc naprzeciw rozważaniom i chcąc ułatwić wybór tym młodym ludziom, przygotowaliśmy dla nich dość atrakcyjną ofertę promocyjną – mówi wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk.

Jak przyznaje, w poprzednich latach Starostwo Powiatowe w Żywcu organizowało Giełdę w jednej ze szkół, gdzie na stoiskach mogły się zaprezentować wszystkie szkoły ponadpodstawowe. – Ale uznaliśmy, że jednak nie oddaje to w pełni wszystkich możliwości poszczególnych placówek. Stąd pojawił się pomysł, aby w każdej ze szkół zorganizować Dni Otwarte, by ewentualni kandydaci mogli przyjść i zobaczyć szkołę oraz dopytać o rzeczy, które ich interesują. I faktycznie formuła Dni Otwartych zaczęła się sprawdzać, co zauważyliśmy po kolejnych naborach do szkół i zmniejszającym się procencie uczniów z Żywiecczyzny, którzy wcześniej wybierali szkoły średnie w powiatach sąsiednich. Niestety, pandemia i obostrzenia wprowadzone w marcu 2020 roku spowodowały, że musieliśmy zrezygnować z Dni Otwartych – podkreśla wicestarosta.

Wtedy też wymyślono Giełdę w formie online, co również przyjęło się wśród uczniów. – W tym roku także zaplanowaliśmy organizację Giełdy online, która odbyła się 8 kwietnia. W odstępach co 30 minut można było się zapoznać z ofertą danej szkoły i zadawać pytania. Ale skoro okazało się, że w Polsce zniesiono zdecydowaną większość obostrzeń, postanowiliśmy przywrócić stacjonarne Dni Otwarte, które odbywają się we wszystkich szkołach średnich prowadzonych przez Powiat Żywiecki. Zapraszamy serdecznie ósmoklasistów! Mamy się czym pochwalić. W naszych szkołach mamy atrakcyjne kierunki, znakomite warunki do nauki i coraz lepsze klasopracownie – zachęca wicestarosta Stanisław Kucharczyk. Dodaje, że pełna oferta powiatowych szkół ponadpodstawowych dostępna jest na stronie internetowej starostwa – www.zywiec.powiat.pl – w zakładce „Oferta edukacyjna i promocyjna szkół średnich”.

Harmonogram Dni Otwartych:
 28 kwietnia
Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu, Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu, Zespół Szkół Mechaniczno- Elektrycznych w Żywcu, Zespół Szkół Samochodowych w Żywcu, Zespół Szkół Technicznych i Leśnych w Żywcu
 28 i 29 kwietnia oraz 19 maja
Zespół Szkół Zawodowych w Węgierskiej Górce
 27 maja
Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu Moszczanicy
 27 i 31 maja
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce


Za pomoc przy organizacji Półmaratonu. Dziękujemy!

3 kwietnia odbył się 22. PKO Półmaraton dookoła Jeziora Żywieckiego, którego głównym organizatorem było Starostwo Powiatowe w Żywcu. Warto przypomnieć, że po pięciu latach pobito dotychczasowy rekord trasy, a ustanowił go Tomasz Grycko z Władysławowa z czasem 1 h 5 min i 54 s (poprzedni o 7 s gorszy należał do Joela Maina Mwangi z Kenii). – Po raz kolejny impreza zorganizowana została na najwyższym poziomie, przyciągając rzeszę biegaczy nie tylko z naszego regionu, ale i całej Polski, a także Litwy, Słowacji i Ukrainy. W organizację włączyło się wiele osób nie tylko ze starostwa. Impreza nie mogłaby się odbyć, gdyby nie kilka innych instytucji, które były współorganizatorem, za co należą im się podziękowania i duże brawa. Ogromne podziękowania składamy dla naszych drogich i kochanych sponsorów. Nie możemy także zapominać o służbach porządkowych i ratowniczych, które zabezpieczały trasę półmaratonu, a więc o strażakach, policjantach i straży miejskiej. Na trasie i na mecie po raz kolejny znakomicie spisali się wolontariusze, w szczególności uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu Moszczanicy oraz Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu. Dziękujemy też Fundacji Braci Golec, która zapewniła świetną oprawę muzyczną już na mecie – mówi starosta żywiecki Andrzej Kalata.


Wielkanoc na Żywiecczyźnie. Warsztaty i konkurs

Już po raz kolejny na Żywiecczyźnie zorganizowano warsztaty i konkurs plastyczny w ramach cyklu imprez „Wielkanoc w tradycji naszych przodków”.

Jak podkreśla Mirosław Dziergas, dyrektor Wydziału Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu, cykl zorganizowano przy współpracy starostwa z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łodygowicach, Miejskim Centrum Kultury w Żywcu i Muzeum Miejskim w Żywcu. – W ten sposób chcemy przekazać młodym ludziom tradycje związane z okresem wielkanocnym, aby zostały zachowane dla kolejnych pokoleń. Zorganizowaliśmy warsztaty o tematyce obrzędowej w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Zarzeczu, gdzie uczestnicy uczyli się robienia palmy wielkanocnej, wykonywania kwiatów z bibuły oraz poznawali zwyczaje i obrzędy z okresu od Środy Popielcowej do Poniedziałku Wielkanocnego. Z kolei w sali Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu zorganizowaliśmy konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży, w którym wzięło udział aż 120 uczniów z całego powiatu żywieckiego. Autorzy najlepszych prac zostali nagrodzeni. Z części prac zorganizowano wystawę w Dziale Etnografii w żywieckim Muzeum Miejskim – mówi dyrektor Mirosław Dziergas.

google_news