Wydarzenia Bielsko-Biała

Start z wycinką

Już za kilka dni mają ruszyć prace przy przebudowie ulicy Międzyrzeckiej w Bielsku-Białej. Jednak zanim na placu budowy pojawią się koparki i spychacze (ma to nastąpić w marcu, do pracy wzięli się drwale i wycięli kilkaset drzew stojących na przeszkodzie tej wielkiej drogowej inwestycji. Wycinka jest legalna i wynika z zezwolenia, jakie uzyskał inwestor – czyli działający w imieniu gminy Miejski Zarząd Dróg.

Wyrąb jest duży, bo i przedsięwzięcie jest pokaźne. Na odcinku od ulicy Rudawki (rejon węzła komunikacyjnego z ekspresówką S52) do ulicy Cieszyńskiej, ulica Międzyrzecka ma być kompletnie przebudowana. Najwięcej będzie się działo na obu końcach modernizowanego fragmentu. Na jednym (przy ulicy Cieszyńskiej) powstanie wiadukt nad torami kolejowymi linii Bielsko-Biała – Skoczów, na drugim wybudowane zostanie ogromne rondo.

Wszystko ma kosztować blisko 30 milionów złotych, choć początkowo szacowano, że koszty mogą być znacznie większe. Wynik przetargu w którym wyłoniono wykonawcę okazał się jednak bardzo korzystny dla gminy. Zgodnie z umową prace mają zakończyć się do listopada przyszłego roku. Wykonawcą robót jest konsorcjum firm: Eurovia Polska i Eurovia CS.

Przebudowa ulicy Międzyrzeckiej jest częścią większego, planowanego przez władze miasta drogowego przedsięwzięcia. W jego skład wchodzi także – jak już pisaliśmy – gruntowna modernizacja ulicy Cieszyńskiej (od Hulanki do Wapienicy). Całość będzie kosztować grubo ponad 200 milionów złotych, a większość pieniędzy ma pochodzić z Brukseli. Jednak protest grupy mieszkańców – efektem którego było najpierw uchylenie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny warunków środowiskowych dla tej inwestycji, a następnie cofnięcie już wydanej przez wojewodę tak zwanej klauzuli natychmiastowej wykonalności – skutecznie zablokował przebudowę Cieszyńskiej. Do czasu aż Naczelny Sąd Administracyjny nie rozpatrzy odwołania, jakie od wyroku WSA wniósł inwestor, roboty drogowe nie mogą się tam rozpocząć. Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej postanowił już nie zwlekać i ruszyć z inwestycją na odcinku, który nie wzbudza kontrowersji.

google_news