Wydarzenia Bielsko-Biała

“Stefanka” nie jest już schroniskiem górskim. Tak zadecydowali miejscy radni | ZDJĘCIA

Fot. Marcin Płużek

Schronisko turystyczne na Koziej Górze w Bielsku-Białej, czyli popularna “Stefanka” nie jest już schroniskiem, lecz… obiektem turystycznym. Taką uchwałę podjęli kilka dni temu bielscy radni.

Ma to związek z urzędowym zaszeregowaniem obiektów hotelarskich. Mówiąc w skrócie, schronisko na Koziej Górze nie figuruje w prowadzonym przez marszałka województwa wykazie tego typu obiektów jako schronisko. Aby za takie mogło uchodzić musiałoby spełnić warunki określone w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Zmiana nazewnictwa była konieczna z uwagi na przygotowywaną przez Ratusz nową umową dzierżawy z dotychczasowym najemcą. – Nieruchomość nie może zostać oddana w dzierżawę z przeznaczeniem na prowadzenie schroniska. Wobec powyższego konieczne jest dokonanie zmiany (…) polegającej na wpisaniu w kolumnie „przeznaczenie nieruchomości” w miejsce słowa „schronisko” słów „obiekt turystyczny” – czytamy w uzasadnieniu uchwały Rady Miejskiej w tej sprawie.

Swoimi początkami schronisko na Koziej Górze sięga XIX wieku, kiedy to powstał tam niewielki budynek służący za schronienie robotnikom leśnym. Zwykłym turystom służy mniej więcej od 1912 roku. Najpierw prowadziło je Towarzystwo Popierania Turystyki, a od lat 20. ubiegłego wieku niemiecka organizacja turystyczna Beskidenverein. To ona rozbudowała obiekt w kształcie, jaki obecnie znamy.

Po wojnie Stefankę przejęło Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, a następnie PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze). Później stała się ona własnością gminy. W latach 90. ubiegłego wieku budynek przeszedł kapitalny remont, w którego trakcie wymieniono i wyremontowano prawie wszystko – od fundamentów poczynając, a na dachu kończąc. Do 2005 roku schronisko prowadzili harcerze z ZHR, jednak z uwagi na niedotrzymanie warunków umowy gmina wypowiedziała im dzierżawę.

Z uwagi na bliskość miasta oraz stosunkowo łatwy dostęp „Stefanka” od zawsze cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród turystów i spacerowiczów. Jednak prawdziwy boom przeżywa od chwili, gdy na Koziej Górze powstała sieć ścieżek rowerowych. W pogodne dni schronisko jest dosłownie oblegane przez górskich kolarzy i pieszych wędrowców. Mocno zmieniło się także otoczenie samego obiektu. Teren wokół schroniska (obiektu turystycznego) został też mocno zabudowany. Obowiązujący jeszcze okres dzierżawy “Stefanki” dobiega końca 31 kwietnia tego roku, jednak już w maju zeszłego roku Rada Miejska upoważniła prezydenta do jej przedłużenia w trybie bezprzetargowym o kolejne 15 lat, do 30 kwietnia 2038 roku. W trakcie przygotowywania nowej umowy dzierżawy okazało się, że gmina nie może wydzierżawić schronisko, ponieważ takowego – mówiąc z grubsza – nie posiada. To czym dysponuje to tylko… „obiekt turystyczny”.

 

google_news
26 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil
Kamil
1 rok temu

Bielscy radni… A kim oni są. Te bezużyteczne nieroby powinny zarządzać miastem a nie bawić się w nazywanie marchewki owocem.

Mark ii
Mark ii
1 rok temu

Nie bądź głąbem las się położy po wiatrach

Firanka
Firanka
1 rok temu

Ciekawe ile przekretów pod tą zmianą nazwy ustalono poza tym data się nie zgadza samo miejsce ma swój urok szkoda że w sezonie zbytnio zatłoczone.

Franek
Franek
1 rok temu
Reply to  Firanka

Bo to świetnie świadczy o jego poularnosci.

Obeserwator
Obeserwator
1 rok temu

W bieżącym roku kwiecień ma 31 dni? Ja wiem, że dużo się dzieje, ale kalendarza w naszym kraju raczej nie zmieniamy

Bartosz
Bartosz
1 rok temu

Czasami bez przetargu oznacza po prostu taniej (dla gminy w tym wypadku). Zorganizowanie przetargu to koszt a cena dzierżawy nie koniecznie by wzrosła. Skoro aktualny dzierżawca się sprawdza…

Mańka
Mańka
1 rok temu

Troche rozbudowane…. niedługo Równica nr 2

Tomasz
Tomasz
1 rok temu

Bez przetargu ktoś się tym powinien zainteresować. Bywam tam czasami i myślę że czas zmienić właściciela tej jadłodajni .a gmina mu przedłuża umowę. Jakaś kpina.

Tomek G.
Tomek G.
1 rok temu
Reply to  Tomasz

Więc jak tam bywasz to się trochę rozejrzyj (nie tylko w talerz). Może docenisz ogrom pracy i serca włożonej przez gospodarza (bo właścicielem nie jest) w to miejsce. Ja pamiętam jak wyglądało 30 i 20 lat temu za poprzednich “gospodarzy”…

Jan
Jan
1 rok temu
Reply to  Tomek G.

To się zastanów dlaczego “ówczesny” najemca zamknął dostęp dla turystów – którzy w większości odbijają się od drzwi jak zwykli petenci. Na Stefance potrzebne są zmiany. W tej konfiguracji dalej być nie może

Franek
Franek
1 rok temu
Reply to  Tomasz

Turystą prawdziwym to na pewno nie jestes

YEBAĆ unie
YEBAĆ unie
1 rok temu
Reply to  Tomasz

Dostrzegam DEWASTACJĘ terenu!!! GDZIE JEST LAS SKU5WYSYNU?!?

Mark ii
Mark ii
1 rok temu
Reply to  YEBAĆ unie

Wichura go powaliła ty pi****by zj***ie

Weles
Weles
1 rok temu
Reply to  Mark ii

Idź se walni baranka cwelu

Tom.Info
Tom.Info
1 rok temu

Co zmiana statusu zmienia dla turysty?

Sf
Sf
1 rok temu
Reply to  Tom.Info

Gdybyś zabłądził w nocy lub np został ukąszony pręż węża lub złapała Cie zamieć i nie mógł zejść o własnych siłach schronisko ma obowiązek Tobie turysto pomoc, obiekt turystyczny nie. To raz. Własność obiektu turystycznego łatwiej przenieś w ręce prywatne. To dwa.

Wiolla
Wiolla
1 rok temu
Reply to  Sf

Dziękuję, to bardzo cenna informacja!

Mark II
Mark II
1 rok temu
Reply to  Wiolla

g***no a nie informacja, gość nie wie co pisze. Nie ma kategorii obiekt torystyczny tylko jest obiekt gastronomiczny. I stefanka tak ma od 15 lat. Z tym udzielaniem pomocy to też bzdura, Trzeba przeczytać regulamin schronisk, 70% obiektów które ludzie nazywają “schroniskami” dawno nie ma statusu schroniska

Mark II
Mark II
1 rok temu
Reply to  Tom.Info

nic bo tak już jest od 15 lat tylko zapomnieli podjać uchwałę

Pik
Pik
1 rok temu

Bez przetargu? Hmm

jaro
jaro
1 rok temu

jesteś yebnięty i to zdrowo yebnięty

Franek
Franek
1 rok temu
Reply to  jaro

O prawde sie gorączkuj.

ku przyjaźni
ku przyjaźni
1 rok temu

Jeśli niemiecka organizacja rozbudowała obiekt w kształcie jaki mamy, trzeba dodać pod nazwą “Stefanka” – Touristen Objekt

człowiek myślący
człowiek myślący
1 rok temu

Super sprawa, bardzo dobra decyzja – brawo PO!

Jan
Jan
1 rok temu

Człowiek myślący czy raczej skrzywdzony przez TVP….

Obserwator
Obserwator
1 rok temu

Dzierżawa jest chyba na “wieczność” bo taka data
jak 31 kwietnia nie istnieje a może w przyszłości będzie.