Nieprzypisany

Stop “wyścigom słoni”. Nie wszyscy kierowcy respektują nowe przepisy

Fot. Pixabay.com

1 lipca weszły w życie nowe przepisy kodeksu ruchu drogowego. Dotyczą one m.in wyprzedzania na autostradach i drogach ekspresowych przez ciężarówki. Nie wszyscy kierujący jednak się do nich stosują…

Przez województwo śląskie przebiega ponad 250 kilometrów autostrad i 110 dróg ekspresowych. To właśnie na nich od 1 lipca obowiązują nowe przepisy, dotyczące wyprzedzania przez kierujących pojazdami ciężarowymi oraz tymi o długości ponad 7 metrów.

Nowe zasady zobowiązują kierujących pojazdami przeznaczonymi do przewozu ładunków o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony lub zespołem pojazdów o długości ponad 7 metrów, na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku, do korzystania wyłącznie z dwóch pasów ruchu przeznaczonych dla danego kierunku, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni. Za naruszenie tego obowiązku grozi mandat w wysokości 500 złotych i 6 punktów karnych. Przepisy zakazują kierującym pojazdami przeznaczonymi do przewozu ładunków o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku jazdy. Za niestosowanie się do nowego zakazu może być nałożony mandat w wysokości 1000 złotych i aż 8 punktów karnych.

Nowe rozwiązania mają zapobiegać “wyścigowi słoni” na autostradach i drogach ekspresowych, powodującemu utrudnienia przez samochody ciężarowe. Mają też przyczynić się do poprawy płynności ruchu i poziomu bezpieczeństwa na tych drogach. Niestety, już w pierwszych dniach obowiązywania przepisów zauważyć można, że nie wszyscy kierowcy stosują się do nowych zasad, czego przykładem jest przedstawiony poniżej film, udostępniony przez Śląską Policję.

 

google_news