Wydarzenia Żywiec

Stowarzyszenie z Okrajnika seniorom. Aktywni jak mało kto! – ZDJĘCIA

Jak co roku, Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Okrajnik i Okolic przygotowało cały pakiet niezwykle atrakcyjnych i inspirujących zajęć dla seniorów z gmin Gilowice, Łękawica i Ślemień. Wszystko w ramach projektu „Senior – Aktywny Mieszkaniec”, który Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dofinansowało ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Od kilku lat Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Okrajnik i Okolic zajmuje się działaniami na rzecz seniorów.

W tym celu podejmujemy współpracę z organizacjami skupiającymi seniorów, jak Koła Emerytów i Rencistów w Ślemieniu, w Gilowicach, Kołami Gospodyń Wiejskich. Współpracujemy także ze stowarzyszeniami, m.in. Stowarzyszeniem „Szeroka” z Łękawicy, które prowadzi grupę śpiewaczą Conviva składającą się w 90 proc. z seniorów. Współpraca z różnymi organizacjami owocuje zaangażowaniem seniorów w działania projektowe – mówi Anna Satława, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Wsi Okrajnik i Okolic.

W tym roku w projekcie „Senior – Aktywny Mieszkaniec”, który trwa od kwietnia do grudnia, bierze udział około 150 osób z gmin Gilowice, Łękawica i Ślemień.

Bardzo często seniorzy zastanawiają się, co zrobić z dużą ilością wolnego czasu. Z kolei nasze stowarzyszenie zadaje pytania: jak przeciwdziałać wycofaniu się z życia i z aktywności? co zrobić, jeśli seniorom brakuje środków finansowych na spełnienie planów i zamierzeń? jak poradzić sobie z samotnością? Dlatego za główny cel postawiliśmy sobie upowszechnianie i promowanie wewnątrzpokoleniowej aktywności osób starszych z gmin Gilowice, Łękawica i Ślemień poprzez szeroką i zróżnicowaną ofertę zajęć, która rozwija ich aktywność, wiedzę i umiejętności. Co istotne, zapobiega występowaniu negatywnych skutków procesu starzenia się, poprawia kondycję fizyczną, psychiczną i intelektualną. I właśnie takie możliwości daje Program Wieloletni „Aktywni+”. Opracowana oferta ma pomóc rozwiązać problemy i potrzeby seniorów poprzez wsparcie społeczne, wzbogacenie zdrowia, poprawienie samopoczucia, a także ma uczynić seniora pewniejszym siebie, co prowadzi do wzmocnienia jakości życia. Często poważną przyczyną rozluźnienia więzów towarzyskich są trudności finansowe seniorów. Może to prowadzić do poczucia osamotnienia i odrzucenia. Na szczęście oferta w naszym projekcie daje możliwość dofinansowania wielu działań i ta przepaść staje się prawie niewidoczna – podkreśla prezes Anna Satława.

Dodaje, że wszystkie działania w projekcie zaplanowano w taki sposób, by zapewniały aktywność fizyczną, artystyczną i społeczną, co poparte zostało przeprowadzoną wcześniej wnikliwą diagnozą dokonaną podczas spotkań z mieszkańcami i przedstawicielami organizacji.

Wśród kilku zaproponowanych działań były zajęcia z aktywności fizycznej pod hasłem „Ćwicz umysł i ciało by lat ubywało”. Kryły się pod tym spacery, marsze, nordic walking, aerobik, pływanie, gimnastyka i aktywność umysłowa seniorów.

Dość istotną częścią projektu były zajęcia „Zdrowe odżywianie”. Zostały one zaplanowane z naturopatą, specjalistą ds. zdrowego stylu życia, których przybliżył seniorom zasady racjonalnego i zdrowego odżywiania. Warsztaty obejmowały część teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej uczestnicy spotkali się ze specjalistą, aby dowiedzieć się, jak dobrać odpowiednią dietę, jak się odżywiać, jak dbać o swoje ciało, umysł i kondycję psychofizyczną. Z kolei w części praktycznej seniorzy uczyli się komponować dla siebie jadłospis z produktów wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie, oczywiście pod czujnym okiem naturopaty.

Niezwykle popularne i wyczekiwane były „Warsztaty kulinarne”, podczas których uczestnicy mieli okazję do wspólnego poznania nowych przepisów. W trakcie warsztatów seniorzy, pod czujnym okiem opiekunów oraz kucharzy, tworzyli kulinarne różności. Składały się one z trzech elementów: przygotowanie zup, drugiego dania i deseru według nowych przepisów. Każdy z seniorów mógł wykazać się własną inwencją. Szczególną popularnością cieszyła się degustacja przygotowanych wspólnie potraw. Zajęcia prowadzili doświadczeni kucharze w kuchniach przy Gminnym Ośrodku Kultury „Jemioła” w Ślemieniu, w kuchni szkolnej w Zespole Szkół w Gilowicach oraz w kuchniach przy OSP w Okrajniku i Rychwałdzie.

Wspaniałą zabawą i integracją były „Warsztaty muzyczne”. Przeznaczone tylko dla seniorów w gminie Ślemień dla grupy „Młodzi duchem”, która powstałą kilka lat temu w ramach projektu prowadzonego przez Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Okrajnik i Okolice.

To co nas niezwykle cieszy, to fakt, że pod okiem dwóch instruktorów grupa ciągle się rozwija, rozszerza i udoskonala swój repertuar, który prezentuje podczas lokalnych uroczystości kościelnych lub państwowych, a nawet bierze udział w przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Ślemieniu – zaznacza prezes Anna Satława.

W projekcie nie mogło zabraknąć wspólnych wyjazdów pod hasłem „Zwiedzamy Polskę”.

Wyjazdy odbyły się w miejsca, o które prosili nasi seniorzy. Dla części z nich była to okazja, aby znaleźć się tam po raz pierwszy, a dla innych, by po wielu latach powrócić w te miejsca. Zorganizowane zostały dwa wyjazdy w regiony o odmiennej historii, kulturze i tradycji – mówi prezes Anna Satława.

Celem pierwszego wyjazdu było Zakopane. Przez trzy dni 50-osobowa grupa seniorów poznała nie tylko popularne Krupówki i Gubałówkę, ale odwiedziła również Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego, Muzeum Oscypka w Zakopanem i „Koronę drzew” w Bachledce. Był również czas na relaks w basenach termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej oraz Szaflarach. Drugi wyjazd również był trzydniowy. 55-osobowa grupa udała się na Szlak Piastowski. Seniorzy zawitali do Kruszwicy, gdzie zwiedzili Mysią Wieżę i kolegiatę. Zwiedzali też Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Udali się także do Gniezna, spacerując po Wzgórzu Lecha, odwiedzając Katedrę Gnieźnieńską, taras widokowy i Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Były również rejs statkiem po Jeziorze Gopło, wspólna biesiada i spotkanie integracyjne.

W projekcie nie mogło zabraknąć wydarzenia pod nazwą „Dzień Seniora”. Z tej okazji odbyło się spotkanie towarzyskie w serdecznej atmosferze przy stołach ze skromnym, ale smacznym poczęstunkiem i przy nutkach piosenek biesiadnych, co służyło integracji seniorów z gmin Gilowice, Łękawica i Ślemień.

Natomiast ostatnim elementem będzie wspólne spotkanie integracyjne, które planowane jest 10 grudnia w Okrajniku. Wezmą w nim udział seniorzy, osoby prowadzące zajęcia w projekcie i przedstawiciele władz różnego szczebla. Przedstawiona zostanie prezentacja multimedialna podsumowująca projekt, co na pewno będzie znakomitą okazją do miłych wspomnień. Całość okraszona zostanie wspólnym śpiewem pieśni biesiadnych.

 

google_news