Wydarzenia Cieszyn

Strumień: Jest kasa dla sołectw

Fot. Pixabay

Kolejny raz gmina Strumień zdecydowała się wyodrębnić z budżetu środki na fundusz sołecki i fundusz mieszkańców. W przyszłym roku to niemal 300 tys. złotych!

Łącznie na oddolne inicjatywy mieszkańców zabezpieczono: fundusz sołecki – 249 515,95 zł, fundusz mieszkańców 38 819,20 zł, co łącznie wynosi 288 335,15 zł.

Jakiej wysokości środki przypadną sołectwom w ramach funduszu na 2021 rok? Bąków, Drogomyśl, Pruchna, Zabłocie i Zbytków otrzymają po 46 752,10 zł. Do sołectwa Zabłocie Solanka powędruje natomiast 15 755,45 zł. Pieniądze te są wyodrębniane z budżetu gminy a kwota przypadająca na dane sołectwo obliczana jest na podstawie wzoru przedstawionego w ustawie. Głównymi składowymi tego wzoru są dochody bieżące gminy i ilość mieszkańców przypadających na dane sołectwo.

Gmina Strumień postanowiła pójść o krok dalej i wyodrębniła w budżecie Fundusz Mieszkańców, który działa na zasadach Funduszu Sołeckiego. Na 2021 rok wysokość środków wynosi 38 819,20 zł.  Kwota ta jest pomniejszona o zwrot poniesionych wydatków przez Budżet Państwa. O tym na co zostaną przeznaczone środki w konkretnej miejscowości decydują mieszkańcy głosując w trakcie zebrania wiejskiego. Projekt wniosku dotyczący funduszu sołeckiego może złożyć sołtys, rada sołecka lub 15 pełnoletnich mieszkańców miejscowości. Uchwała zebrania wiejskiego dotycząca wniosku musi zostać złożona w Urzędzie Miejskim, a ostateczna akceptacja należy do Burmistrza Strumienia.

KB_eko_m
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Niejasna sprawa z funduszem mieszkańców. Za fundusz sołecki odpowiada sołtys, propozycje zgłasza rada sołecka i mogą zgłaszać też mieszkańcy z poparciem propozycji przez 15 mieszkańców. Głosowany jest na Zebraniu Wiejskim przez mieszkańców, podejmowana jest uchwała mieszkańców. Kto odpowiada za fundusz mieszkańców, który jest procedowany w ten sam sposób? Też sołtys? Połączyć w 1 i nazwać funduszem sołeckim mieszkańców jeśli trzeba usatysfakcjonować mieszkańców. A trzeba bo zwykle rada sołecka zapomina o potrzebie uwzględnienia propozycji od mieszkańców w trybie poparcia przez 15 pełnoletnich mieszkańców miejscowości i uwzględnia tylko propozycje swoje.