Cieszyn Na sygnale

Strumień: Kierowca pod wpływem narkotyków. Grozi mu nawet 3 lata za kratkami

Fot. Zdjęcie poglądowe

Dzielnicowy wspólnie z zastępcą Komendanta Komisariatu Policji w Strumieniu zatrzymali w 12 czerwca kierowcę, który nie dość, że posiadał przy sobie narkotyki, to w dodatku prowadził samochód dostawczy będąc pod ich wpływem. 48-latek trafił do policyjnej izby zatrzymań. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna, utrata prawa jazdy oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Dzielnicowy Komisariatu Policji w Strumieniu mł. asp. Przemysław Gruszczyk oraz zastępca Komendanta tamtejszej jednostki asp. szt. Jakub Sokoliński, interweniowali w sprawie 48-letniego kierowcy dostawczego peugeota. Mężczyzna wykonując swoje zawodowe obowiązki, czyli kierowanie pojazdem, sprawiał wrażenie pijanego, nielogicznie się wypowiadał, a w dodatku nie potrafił utrzymać równowagi. Policjanci sprawdzili jego stan trzeźwości. Jednak alkomat nie wykazał, aby kierowca był pod wpływem alkoholu.

Ten wynik jednoznacznie wskazał policjantom, że 48-latek jest najprawdopodobniej pod wpływem narkotyków. Badanie narkotesterem potwierdziło podejrzenia komendanta i dzielnicowego- okazało się, że kontrolowany mężczyzna kierował samochodem pod wpływem amfetaminy. Mężczyzna został zatrzymany. Podczas przeszukania policjanci ujawnili przy nim narkotyki. Zatrzymany przy sobie amfetaminę i marihuanę.

Mieszkaniec Chrzanowa po nocy spędzonej w policyjnym areszcie usłyszał zarzuty związane z przestępstwem kierowania samochodem pod wpływem środków odurzających oraz posiadaniem narkotyków. Przestępstwa te są zagrożone kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Przypominamy, że według polskiego prawa jazda pod wpływem substancjach psychoaktywnych jest przestępstwem i jest traktowana tak jak jazda pod wpływem alkoholu, choć objawy zażycia narkotyków mogą znacząco różnić się od tych po spożyciu alkoholu.
Kierowca po zażyciu narkotyków jest zagrożeniem dla każdego uczestnika ruchu drogowego- zachowania, reakcje takiej osoby mogą przyjmować skrajne granice. Osoba pod wpływem narkotyków np. amfetaminy, może być wyraźnie pobudzona, ma też większe skłonności do brawurowej jazdy i podejmowania ryzyka, wykazuje się też większym skupieniem i brakiem zmęczenia. Jednak w momencie, kiedy efekty narkotyku częściowoustępują, pojawia się zmęczenie, senność, apatia i brak koncentracji, które powracają ze zwiększoną siłą.

Z kolei po innych narkotykach np. opioidach, kierowcy nie mają skłonności do brawurowej jazdy, jednak spowolniona reakcja i problemy z koncentracją oraz orientacją mogą być bardzo niebezpieczne na drodze. Dodatkowo, podobnie jak po środkach pobudzających tak i w tym wypadku, w momencie „trzeźwienia”, czyli ustępowania działania narkotyku, zażywający może całkowicie stracić kontakt z rzeczywistością.

Pamiętajmy, że każda ilość narkotyków czy alkoholu obniża koncentrację, zmiesza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Kierowca pod wpływem tych środków jest zagrożeniem dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Jeżeli wiesz, że ktoś kieruje samochód pod wpływem tych środków powiadom Policję- numer alarmowy 112! Nie reagujesz-akceptujesz!

google_news