Cieszyn Kultura i rozrywka

Strumień: Po drugiej stronie lustra

Fot. UM Strumień

W Galerii Pod Ratuszem odbył się wernisaż wystawy prac malarstwa i rzeźby Klubu “Zdrzadełko” z Pszczyny „Po drugiej stronie lustra” .

Wśród prezentowanych obrazów i rzeźb można podziwiać 60 prac przygotowanych przez dwunastu twórców należących do Klubu Plastyków „Zdrzadełko”: Teresy Drzewieckiej, Alicji Kroll, Jerzego Rupy (rzeźby), Alicji Szymczak, Andrzeja Wajdy, Haliny Kloc, Moniki Balcar-Konieczny, Heleny Urbańczyk- Boroń, Zofii Pelc, Eweliny Szmajduch, Romualda Romańczyka i Pawła Kiermasza.

Klub Plastyków, później nazwany “Zdrzadełkiem”, rozpoczął działalność w czerwcu 1961 roku z inicjatywy ówczesnego inspektora oświaty w Pszczynie, Wincentego Witoszka. Pierwszym przewodniczącym został nauczyciel liceum ogólnokształcącego, Zbigniew Klimczak, kolejnym, nauczycielka przedszkola, Maria Foltys. To dzięki jej uporowi i zaangażowaniu Klub przezwyciężył początkowe trudności personalne i lokalowe, rozwinął się i przetrwał. Od 1995 roku Klub Plastyków jest związany z Pszczyńskim Centrum Kultury. Członkami Klubu byli i są przedstawiciele różnych zawodów, chociaż pierwotnym założeniem było aby skupiał wyłącznie nauczycieli. Jednak ani wykształcenie, ani wykonywany zawód nie ma znaczenia jeśli chodzi o przynależność do Klubu. Cechą decydującą jest umiłowanie sztuki i działalność plastyczna. „Zdrzadełko” aktywnie uczestniczy w wielu wydarzeniach artystycznych, aukcjach charytatywnych, konkursach, plenerach. Wielu członków może poszczycić się nagrodami i wyróżnieniami przyznanymi na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, a ich prace znajdują się w prywatnych zbiorach w kraju i za granicą.

Wystawa dostępna będzie w Galerii Pod Ratuszem do 10 kwietnia w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Strumieniu. Inne godziny zwiedzania prosimy ustalać telefonicznie pod nr 781 727 772.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
6 miesięcy temu

Będę jutro w Strumieniu, mam sprawę do załatwienia na Gminie . Zajrzę.