Studenci wybrali się do Kończyc Wielkich. To już kolejny krok prężnej współpracy nawiązanej w ubiegłym roku z Wyższą Szkołą Techniczną w Katowicach. Niedawno wydana została monografia „Krajobraz jako narzędzie rozwoju. Gmina Hażlach”.
8 marcu doszło w Katowicach do podpisania umowy pomiędzy rektorem WST dr. Aleksandrem Ostendą a wójtem Hażlacha Grzegorzem Sikorskim. W jej ramach studenci kierunku architektura w ramach prac semestralnych mają przygotować projekty koncepcyjne dotyczące działki na terenie gminy.
Stąd studenci w ostatnim czasie odbyli wizytę studyjną na terenie Kończyc Wielkich. Grupa kilkunastu osób, której opiekunem był dr inż. Bartłomiej Buława, w towarzystwie wójta Grzegorza Sikorskiego spędziła w terenie kilka godzin, pokonując trasę od centrum Kończyc przez ścieżkę zdrowia hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein, do folwarku „Karłowiec”. Studenci przeszli następnie ulicą Dębina i dotarli do ścieżki zdrowia, na której planowane jest utworzenie strefy wypoczynku i relaksu. Później zwiedzono Aleję wśród Starych Dębów im. Husarii Polskiej i dotarto pod pomnikowe dęby „Mieszko” i „Przemko” przy ulicy Dolnej. Swoją wizytę studenci zakończyli w miejscowym pałacu, gdzie spotkali się z jego właścicielem Marcinem Lipskim, zarazem prezesem Stowarzyszenia „Cieszyński Szlak Wina”.
Zgodnie z warunkami umowy, w drodze konkursu zostaną wyłonione trzy najlepsze prace dotyczące koncepcji zagospodarowania wymienionej działki, a ich autorzy nagrodzeni.
Z mojej obserwacji przykładu podobnej współpracy, wiem, że takie umowy nie wnoszą nic wartościowego dla gminy, owszem są poletkiem uprawnym dla studentów i przełożonych. Wyłonione i nagrodzone prace nie będą wdrożone w życie.