Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Studia online nowym standardem?

Ostatnie lata pokazują, że wiele branż przenosi swą działalność do internetu z coraz większą intensywnością. Przyczyn jest dużo – najważniejsze to wygoda, konieczność zachowania dystansu społecznego, upowszechnienie dostępu do sieci, oszczędność czasu. Trend ten nie ominął także nauczania, a studiowanie online stało się bardzo popularne. Częściowo wpływ na to ma oczywiście pandemia COVID-19, jednak nawet przed jej nadejściem widoczny był wzrost zainteresowania tą formą nauki.

Wygoda studiów zdalnych

Na czele korzyści, jakie niesie ze sobą nauczanie zdalne, na pewno można postawić wygodę dla studentów. Wielu z nich to osoby jednocześnie pracujące, więc możliwość uczestniczenia w zajęciach w godzinach popołudniowych jest dla nich wielką zaletą. Tak samo jak dostępność do materiałów z wykładów, możliwość swobodnego odsłuchania ich, powtórzenia sobie wiedzy, przyswojenia jej w wybranym miejscu czy czasie. W przypadku osób aktywnych zawodowo może to być nawet jedyna szansa na podnoszenie czy zmianę kwalifikacji. Również studenci pochodzący z mniejszych miejscowości, obszarów wiejskich, słabo skomunikowanych czy też osoby niepełnosprawne ruchowo odczuwają ogromne pozytywy nauki zdalnej. Wielokrotnie nie mają one możliwości dojazdu na studia prowadzone w systemie stacjonarnym, nie tylko dziennym, ale też zaocznym czy wieczorowym.

Tak zwany e-learning nie zawsze jest w stanie zastąpić naukę stacjonarną, szczególnie na kierunkach wymagających pracy pod okiem mentora – wykładowcy, udziału w zajęciach laboratoryjnych, ćwiczenia umiejętności praktycznych, czego przykładem są uczelnie medyczne. Jednak kierunki humanistyczne, jak filologia angielska zaocznie, I stopnia (licencjackie) czy II stopnia (magisterskie), są bardzo popularne. Nauka na nich faktycznie daje możliwość nie tylko skończenia studiów, ale przede wszystkim nabycia wiedzy, pozwalającej odnaleźć się na rynku pracy.

Co robić po studiach filologicznych?

Po skończonych studiach językowych można znaleźć zatrudnienie w wielu branżach, zarówno na etacie, jak też prowadząc własną działalność gospodarczą. Jednak już w czasie studiów warto zastanowić się, jaką drogę przed sobą widzimy, co planujemy robić w dłuższej perspektywie, czego oczekujemy od życia i pracy.

Przykładowo studentom filologii niemieckiej (https://ult.edu.pl/studia/filologia-niemiecka/) oferowane są cztery specjalizacje – i też cztery sposoby na dalszą pracę i życie zawodowe.

Absolwenci mogą związać swoją drogę zawodową na przykład z przekazywaniem wiedzy innym – do czego przygotowuje specjalizacja nauczycielska. Praca ciekawa, możliwa do wykonywania zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie – w końcu to właśnie w taki sposób studenci sami nabywali wiedzę, wiedzą więc na co zwracać uwagę i jakie są słabe i mocne strony nauki online. Także profil tłumaczeniowy pozwala na wykonywanie dalszej pracy w systemie zdalnym, online, lub stacjonarnym. Kończąc go można z powodzeniem pracować na własny rachunek, a także podjąć pracę na etacie. Tłumaczenia tekstów, szczególnie specjalistycznych, branżowych, to zajęcie wymagające dużej wiedzy, skupienia, odpowiedzialności – ale także wiążące się z odpowiednią gratyfikacją.

Tematyka specjalistyczna przyświeca również studiom o profilu język obcy w biznesie, szczególnie że połączona jest ona ze znajomością zagadnień związanych z prowadzeniem i funkcjonowaniem firmy. Po takich studiach można liczyć na zatrudnienie np. w międzynarodowych korporacjach, których oddziały rozsiane są po całym świecie. A zwiedzanie go, w dodatku w ramach pracy, to także przyszłość osób decydujących się na specjalizację język obcy w turystyce. Podróże w nowe miejsce, opieka na turystami jako rezydent, pilot czy animator – te perspektywy obiecują nie tylko ciekawą, ale także dobrze płatną i satysfakcjonującą pracę. A wszystko zaczyna się od wyboru odpowiedniego kierunku studiów online…

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments