Wydarzenia Cieszyn

Studniówka samotności… Będzie sonda na UTW w Cieszynie

Fot. Pixabay.com

100 dni minęło od momentu, w którym Cieszyński Uniwersytet III Wieku zawiesił wszystkie swoje zajęcia. Ten czas dla wielu słuchaczy bywa trudny do zniesienia, gdyż niełatwo wypełnić lukę, jaka z powodu pandemii stworzyła się w kalendarzu, a przede wszystkim zastąpić spotkań z przyjaciółmi…

– Podejmując decyzję o zawieszeniu zajęć, kierowaliśmy się troską o bezpieczeństwo słuchaczy i zdrowie. Myśleliśmy, że to stan tymczasowy. Ograniczenie kontaktów między ludźmi miało służyć zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Działania wynikające z ogłoszonej pandemii spowolniły nasze życie i skazały nas na odosobnienie. Wiemy, jak destrukcyjne dla psychiki aktywnego człowieka jest pozbawienie kontaktów z innymi ludźmi, a tym bardziej zamknięcie w czterech ścianach domu, zwłaszcza dla osób mieszkających samotnie… – mówi Lucyna Bałandziuk, prezes Cieszyńskiego Uniwersytetu III Wieku.

Dziś już wiadomo, że nie był to stan tymczasowy. Odwołane zostały nie tylko wykłady i zajęcia wszystkich sekcji, ale także wszystkie inne przedsięwzięcia oraz wiele atrakcyjnych wycieczek, koncertów i innych. Słuchacze Cieszyńskiego Uniwersytetu III Wieku nie spotkają się także na tradycyjnym zakończeniu roku akademickiego. Pod znakiem zapytania stoi również inauguracja kolejnego.

Działania wynikające z ogłoszonej pandemii spowolniły nasze życie i skazały nas na odosobnienie. Wiemy, jak destrukcyjne dla psychiki aktywnego człowieka jest pozbawienie kontaktów z innymi ludźmi, a tym bardziej zamknięcie w czterech ścianach domu, zwłaszcza dla osób mieszkających samotnie…

Jak czas odosobnienia wpływa na stan fizyczny i psychiczny słuchaczy? Jak ich zdaniem powinna funkcjonować uczelnia w nowej rzeczywistości od nowego roku akademickiego, w sytuacji trwającej pandemii i po jej odwołaniu? Jakie ewentualne działania powinien podjąć uniwersytet od nowego roku akademickiego? Te pytania i kilka innych będą zadane słuchaczom Cieszyńskiego Uniwersytetu III Wieku w swoistej sondzie telefonicznej.

– Utworzyliśmy 24-osobową grupę, która będzie dzwonić do naszych studentów. Jest to duże przedsięwzięcie, bo mamy aż 396 członków i chcemy każdemu dać możliwość wypowiedzenia się – mówi Lucyna Bałandziuk. Słuchacze będą mogli także podpowiedzieć zarządowi, jakie ewentualne działania powinien podjąć uniwersytet od jesieni, a ponadto, jak wyobrażają sobie swoją aktywność. Ostatnia kwestia to zajęcia – czy warto uruchomić nowe sekcje i z jakich ewentualnie zrezygnować z powodu zagrożenia koronawirusem? – Chcielibyśmy uzyskać odpowiedzi w ciągu dwóch tygodni i je przeanalizować, co pozwoli nam na podjęcie decyzji odnośnie funkcjonowania uniwersytetu od października – wyjaśnia prezes Cieszyńskiego Uniwersytetu III Wieku.

Lucyna Bałandziuk zachęca seniorów do śledzenia strony internetowej uczelni, gdzie umieszczane są bieżące informacje oraz propozycje zajęć on-line. Dostępnych jest tam m.in. kilka zestawów ćwiczeń, jakie można wykonywać będąc w domu, poprawiających na przykład koordynację, spostrzegawczość czy pamięć. Ponadto można się wybrać na wirtualny spacer po muzeach świata, skorzystać z e-biblioteki czy posłuchać ciekawych wykładów. Kto ma taką potrzebę, może skontaktować się także z Bożeną Pochabą w zakresie porad psychologicznych – 694200622, oraz z Tadeuszem Kanią, gotowym rozmów na szereg tematów – 606388852.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Czy wznowienie działalności UTW jest zabronione? Oczywiście nie w tym samym wymiarze co przed pandemią ale można pomyśleć o erzac. Nie da się w mniejszych grupkach z zachowaniem warunków ostrożności? Rozmawiać z seniorami można ale racjonalność zachowania musi być po stronie prowadzących UTW.