Wydarzenia Sucha Beskidzka

Sucha: Młodzież wyszła na ulice… Pikieta jakiej jeszcze nie było

 Na całym świecie, głównie w dużych miastach, odbyły się pikiety młodych ludzi, którzy wychodząc na ulice apelowali do rządzących ich krajami o podjęcie działań za rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Akcja Młodzieżowego Strajku Klimatycznego została przeprowadzona także w Suchej Beskidzkiej.

Organizatorami suskiej, pierwszej w historii miasta, manifestacji byli Dominika Stypuła trzecioklasistka suskiego ZS im. W. Witosa oraz jej szkolny kolega Mikołaj Szufa. – Dotychczas uczestniczyliśmy w strajkach klimatycznych w Krakowie. Postanowiliśmy, że pora taki sam zorganizować w Suchej. Znajomi z Krakowa i Wadowic pomogli nam z jego promowaniem i załatwieniem niezbędnych formalności – mówi Dominika Stypuła, która nie kryje radości, że udało się jej zebrać na suskim rynku pokaźną grupę młodzieży.

– Przygotowaliśmy kilka transparentów, ale ci, którzy przyszli na protest przynieśli wiele własnych. To pokazuje, że przyszli z przekonania, a nie tylko, by urwać się z lekcji. Wszystko zgodnie z mottem „Omijamy lekcję żeby nauczyć was jednej” – mówi uczennica „Witosa”, która poprowadziła protestujących przez suskie ulice. Podczas kilkudziesięciominutowego marszu wznoszono hasła „Najpierw natura, potem matura”,  „Dzieci i ryby swój głos mają”, „Zamiast na teście, bądź na proteście”, „Strajkuj z nami ponad podziałami”. Mijający protestujących mogli z niesionych przez nich transparentów dowiedzieć się, że „100 firm odpowiada za 71 % gazów cieplarnianych”, czy też , że „Węgiel tylko na biegunkę”. Na innych transparentach zawarto szereg innych dosadnych haseł – „Zmiana systemu, nie klimatu”, „Zmiana klimatu nie jest z żadnej partii”, „Nie podnoście nam temperatury”, „Jak Węgiel, to tylko Roxie”, Chciałabym przejmować się testem z matmy, a nie globalnym ociepleniem”.

W przyszłości w Suchej Beskidzkiej mają odbyć się podobne manifestacje oraz inne akcje mające zwracać uwagę opinii publicznej na zagrożenia jakie niesie gwałtowna zmiana klimatu.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
agaton
agaton
5 miesięcy temu

Połowa z tych przygłupów jadła chleb , który ich stary wypracował na ” Piaście” , ”Czeczocie” albo ”Brzeszczach” a teraz plują na rękę ,która ich karmiła .

Czytający
Czytający
5 miesięcy temu
Reply to  agaton

Po prostu nie potrafią myśleć logicznie bo tego w szkołach nie uczą. Chiny, USA, Indie i Rosja zwiększają co roku spalanie węgla i mają gdzieś takie protesty

baca
baca
5 miesięcy temu

Przecież wystarczy brać oddech np. co pół godziny a emisja gazów radykalnie spadnie.

Pszekrend
Pszekrend
5 miesięcy temu

U nas w gminie nie ma nawet kanalizacji , kto by się smogiem przejmował

ali
ali
5 miesięcy temu

To pokolenie dziwolągów , które uważa że prąd to sie bieże z gniazdka i kontaktu;, woda z kranu a ciepło z kaloryfera Pionki w rękach lewactwa , w pewnym sensie nieszczęsliwi ludzie , którym się wydaje , że spełniają jakąś ważną misję

edward
edward
5 miesięcy temu
Reply to  ali

A z aut i telefonów i ciepła z pod okna nie umią zrezygnować

Staszek
Staszek
5 miesięcy temu
Reply to  ali

Może w pewnym sensie mniej szczęśliwi od ludzi, którym ograniczenia w posiadanej wiedzy nie pozwalają przewidywać pewnych zdarzeń. Bardzo źle, że często dotyczy to ludzi starszych, których ominie duża część skutków antropogenicznego ocieplenia klimatu.

Hermenegilda
Hermenegilda
5 miesięcy temu
Reply to  Staszek

Ale ludzie starsi już mają ograniczenia bo mają zalecenie nie wychodzić podczas smogu na spacer. Spacer tak potrzebny w tym wieku. Obawiam się, że komentujący przeciw pikietom to głównie nie ludzie starsi.

Staszek
Staszek
5 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Szukając argumentów na potwierdzenie mojego zdania znalazłem takie, które mi przeczą. Faktycznie im młodszy respondent tym niższa świadomość. Nadzieja w tym, że młodszych niż 18 lat nie pytano. Smutne…

Hermenegilda
Hermenegilda
5 miesięcy temu
Reply to  Staszek

I z mojej obserwacji to się zgadza. Wygląda na to, że trzeba się uczyć od młodszych niż 18 lat.

edward
edward
5 miesięcy temu

A telefon w każdej kieszeni jak przyjdzie mróz 30 stopni to im się odechce pikiety

XX
XX
5 miesięcy temu

Działa zamiast ziała

XX
XX
5 miesięcy temu

„Brawo” za homofobiczne hasło …. brońmy środowiska ale nie obrażajmy innych bo to nie ziała

Chop z wonsem
Chop z wonsem
5 miesięcy temu

Biedne dzieci którym ktoś zrobił wodę z muzgu

Hermenegilda
Hermenegilda
5 miesięcy temu
Reply to  Chop z wonsem

Za to z mózgami jest w porządku