Smacznie, zdrowo i stylowo Cieszyn

Święta w wersji eko

Przed nami ostatnia prosta świątecznych przygotowań. W ferworze obowiązków warto pamiętać o ekologii i o tym, że nasze działania mogą mieć istotny wpływ na środowisko. Stosując proste rozwiązania możemy zaoszczędzić surowce, energię i ograniczyć ilość odpadów, które trafiają na wysypiska śmieci. Doradzamy, co zrobić, by Święta Bożego Narodzenia spędzić w harmonii nie tylko z najbliższymi, ale także z przyrodą.

Po pierwsze, szykowanie się do świąt warto rozpocząć od zaplanowania zakupów spożywczych, mając na uwadze potrawy, jakie pojawią się na stole. Przygotowane odpowiednio wcześniej listy potrzebnych produktów sprawią, że unikniemy kupowania niepotrzebnych rzeczy i ograniczymy marnowanie żywności, co jest odwiecznym problemem towarzyszącym Polakom po każdym większym świętowaniu. W okresie poprzedzającym święta szczególnie łatwo o nieprzemyślane decyzje zakupowe podejmowane pod wpływem reklamy czy udzielającego się uroczystego nastroju.

Jak Boże Narodzenie, to i choinka. Bez zielonego drzewka ciężko sobie wyobrazić ten czas. Wielu z nas przeżywa dylemat – wybrać choinkę sztuczną czy żywą. Chcąc być ekologicznym, decyzja może być tylko jedna – tę drugą. To wyjście zdecydowanie bardziej korzystne dla środowiska. Sztuczna choinka kiedyś nam się znudzi i z racji tego, że nie nadaje się do recyklingu, trafi na wysypisko, gdzie będzie się rozkładać przez najbliższych kilkaset lat, nie mówiąc już o tym, jak szkodliwa dla przyrody jest jej produkcja. Żywe drzewko ma poza tym swój niepowtarzalny urok, którego ciężko zastąpić sklepowym artykułem. Dobrym wyjściem jest odwiedzenie któregoś z nadleśnictw znajdujących się w regionie w poszukiwaniu świątecznej ozdoby.

Ekologiczne mogą być także prezenty pod choinką. Część z nich bowiem możemy wykonać samodzielnie, szczególnie jeśli mamy artystyczne zdolności lub kulinarny dryg. Wiele osób ucieszy się, gdy zobaczy pod choinką na przykład ręcznie wykonane i oryginalne bibeloty, zrobiony na drutach szalik, czapkę lub skarpety, czy różnego rodzaju domowe przetwory zamknięte w słoikach. Dla osób, które cenią sobie zdrowe odżywianie i naturalne składniki, będzie to z pewnością wspaniały prezent. Własnoręcznie możemy wykonać także świąteczne kartki z życzeniami. Stare słoiki natomiast możemy zamienić w stylowe pojemniki na świąteczne pierniczki. Dekorując je razem z dziećmi, będziemy mieli okazję nie tylko do wspólnego spędzenia czasu, ale także do nauczenia ich zachowań przyjaznych środowisku.

Chcąc być eko, warto zainwestować także w łańcuchy z lampek typu LED na choince, które pobierają mniej prądu niż zwykłe żarówki. Nastrojowo oświetlimy wnętrze także samodzielnie przygotowanymi świecami z naturalnego wosku. Pamiętajmy, by zarówno lampki choinkowe jak i świece gasić na noc, gdyż jest to ważne nie tylko ze względów środowiskowych, ale także z racji bezpieczeństwa. Świętując, nie zapominajmy o podstawowych zasadach ekologii – segregacji odpadów, zgniataniu butelek i puszek czy oszczędzaniu wody oraz prądu.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments